شنبه , ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
خانه / خاک و فرسایش / ورود ۸۰ دشت فارس به مرحله بحران خاک
ورود ۸۰ دشت فارس به مرحله بحران خاک

ورود ۸۰ دشت فارس به مرحله بحران خاک

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از ۸۰ دشت از دشت های استان فارس از مرحله بحران آب عبور کرده اند و به مرحله بحران خاک رسیده اند.

محمد جواد عسکری در دومین نشست پنجره واحد توسعه گلخانه های فارس در سال ۱۴۰۲ عنوان کرد: در این دشت ها آب ها سنگین و سختی آب به شدت بالاست و پس از استحصال و آبیاری کشاورزی باعث شوری خاک ها می شود.

به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی فارس، عسکری با بیان اینکه تا کنون در شرایط حاضر درگیر بحران آب بوده ایم و از این پس بحران خاک نیز بر آن افزوده می شود، اظهار کرد: با شور شدن خاک ها و از بین رفتن بافت های خاک دیگر با هیچ علم و تکنولوژی قابل احیا نخواهد بود و نگرانی ها دو چندان خواهد شد زیرا که اراضی کلاس یک قابل کشت، محدود است.

عسکری با اشاره به اینکه در چنین شرایطی موضوع توسعه کشت در فضا های گلخانه ای بسیار حائز اهمیت است و باید مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: محصولات گلخانه ای می تواند نقش ویژه ای در تولید، اشتغال وش ارز آوری برای کشور در شرایط تحریمی حال حاضر ایفا کند و بستر های لازم و قانونی برای صادرات نیز فراهم شده است.  

او با اشاره به تولید محصولات گلخانه ای جدید مانند آناناس در شهرستان های هایی مثل داراب و لارستان بیان کرد: این محصولات با توجه به وجود شرایط ایده آل اقلیمی از کیفیت مناسبی برخوردارند و می توانند جای خود را در بازار باز کنند از این رو بسیاری از کشاورزان و باغداران ترغیب به راه اندازی واحد های گلخانه ای شده اند. 

عسکری همچنین با تاکید بر اینکه اراضی کلاس یک به دلیل اهمیت در تامین امنیت غذایی نباید دستخوش تغییر شوند، اضافه کرد: در راستای واگذاری اراضی کلاس های ۵ برای ایجاد و راه اندازی واحد های گلخانه ای باید نهایت همکاری با متقاضیان شود و هر جا موانعی وجود دارد باید از پیش پای سرمایه گذاران می بایست برداشته شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با تقدیر از اقدامات خوبی که در حوزه ایجاد گلخانه ها در سطح استان فارس انجام شده و آگاه سازی هایی که انجام شده است، گفت: آماده همکاری به جهت حل مسائل حوزه توسعه گلخانه ها هستیم تا هر چه سریع تر به اهداف مد نظر دست یابیم.

منبع: ایسنا

حتما ببینید

استان تهران رکورددار فرونشست زمین در جهان است

استان تهران رکورددار فرونشست زمین در جهان است

سرپرست اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران از فرونشست زمین به عنوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.