شنبه , ۲۰ خرداد ۱۴۰۲
خانه / توسعه پایدار / توجه به جنبه‌های زیبایی‌شناسی در طراحی فضاهای شهری
توجه به جنبه‌های زیبایی‌شناسی در طراحی فضاهای شهری

توجه به جنبه‌های زیبایی‌شناسی در طراحی فضاهای شهری

مشاور کمیسیون توسعه پایدار شورای اسلامی شهر رشت گفت: در طراحی معماری برای فضاهای شهری به‌ویژه مجتمع‌های مسکونی و ساختارهای شهری باید به جنبه‌های زیبایی‌شناسی و واقع‌گرایانه در سازه‌ها و طراحی همسو با اقلیم توجه داشت تا در پرتوی آن حس تعلق مکانی برای شهروندان جلوه کند.

عماد مطالبی، اظهار کرد: پویایی فضاهای شهری به‌ویژه مجتمع‌های مسکونی که بیشتر فضاهای سکونت و اقامت رشت‌وندان را در بر می‌گیرد، باید بر اساس شرایط اقلیمی، محیطی، به‌کارگیری ارزش‌های طراحی بومی و متناسب با فناوری‌های نوین شهری در طراحی الگوهای ساختمانی اثرگذار ارائه شود.

وی افزود: در شهر رشت با وجود پیشینه غنی فرهنگی و تاریخی، طراحی معماری ساختمان‌های شهری با سبک‌های غریب و به دور از توجه به مسائل و ارزش‌های بومی و شرایط زیست‌بوم اقلیمی منطقه انجام می‌شود.

مشاور کمیسیون توسعه پایدار شورای اسلامی شهر رشت تصریح کرد: در طراحی معماری برای فضاهای شهری به‌ویژه مجتمع‌های مسکونی و ساختارهای شهری باید به جنبه‌های زیبایی‌شناسی و واقع‌گرایانه در سازه‌ها و طراحی همسو با اقلیم توجه داشت، زیرا توجه به زیست‌بوم منطقه و معماری بومی و طراحی متناسب با ابعاد و مفهوم کلی در ارائه یک فضای دلپذیر برای ساکنان بسیار اثرگذار و مؤثر است.

مشاور کمیسیون توسعه پایدار شورای اسلامی شهر رشت تصریح کرد: مطلوبیت و سازگاری طراحی با الگوهای آمایشی نوین می‌تواند زیست مناسب را به همراه جنبه‌های زندگی شاد که از مؤلفه‌های آن سرزندگی و نشاط است، فراهم کند که در پرتوی آن حس تعلق مکانی جلوه می‌کند، لذا ما باید به دنبال شهری زیبا با جلوه‌های شادی‌آفرین و رونق زیست مطلوب برای شهروندان باشیم.

وی ادامه داد: اولین مکان برای تحقق جلوه‌های شادی‌آفرین و رونق زیست مطلوب، خانه و کاربری مسکونی است، زیرا مکان اقامت و سکونت افراد منازل آن‌ها است، از این‌رو یک طراحی مناسب و همسان با اقلیم و معماری بومی می‌تواند جلوه‌های پایدار زیستی مکانی پویا را فراهم سازد.

مطالبی گفت: در این مسیر تکنیک‌های طراحی محیطی علاوه بر تأثیرات زیباشناسی و جنبه‌های واقع‌گرایانه، فضایی همسان، جدید و برگرفته از هنر و معماری را با ضرورت پاسخگویی به نیازها و دغدغه‌های شهروندان و ساکنان فراهم می‌سازد و از این رهگذر، شهری زیبا و پایدار را با طراحی مناسب برای مجتمع‌های مسکونی به رشت‌وندان هدیه می‌کند./منبع: ایمنا

حتما ببینید

بهترین کشورهای دنیا برای زندگی در سال ۲۰۲۳

بهترین کشورهای دنیا برای زندگی در سال ۲۰۲۳

طبق نظرسنجی‌هایی که مبتنی بر ۷۶ شاخص در میان ۱۷ هزار نفر از مردم سراسر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.