پنجشنبه , ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
خانه / پسماند و بازیافت / خسارت ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی شیرابه‌های پسماند به کشور
خسارت ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی شیرابه‌های پسماند به کشور

خسارت ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی شیرابه‌های پسماند به کشور

معاون دفتر مدیریت پسماند سازمان حفاظت محیط‌ زیست با اشاره به شیرابه‌ها و پسماندهای تولیدی در کشور گفت: سالانه این پسماند و شیرابه ها ۴۸۰ هزار میلیارد تومان به کشور خسارات وارد می‌کند.

پیام جوهرچی در نشست خبری که به مناسبت هفته دولت در اداره کل محیط زیست استان تهران برگزار شد، گفت: طبق قانون مدیریت پسماند مصوب سال ۸۳ مجلس شورای اسلامی، پسماند به مواد جامد، مایع و گازی گفته می‌شود که به‌طور مستقیم و غیرمستقیم متاثر از فعالیت انسانی است.

وی افزود: وقتی صحبت از پسماند می‌شود، تصور پسماندهایی است که سر کوچه‌ها گذاشته می‌شود؛ درصورتی که پسماندهایی در کشور وجود دارد که خطرناک هستند. سالانه در کشور ۳۲ میلیون تُن پسماند صنعتی و ۸ میلیون تُن پسماند ویژه تولید می‌شود. خطرات محیط‌زیستی این پسماندها بیشتر است. پسماندها پنج بخش دارند؛ پسماندهای پزشکی، عادی، ویژه صنعتی، پسماندهای کشاورزی و نخاله‌های ساختمانی.

جوهرچی ادامه داد: در دنیا دفن پسماند به روش‌های مختلفی انجام می‌شود. در کشور آمریکا ۶۷ درصد پسماندها دفن می‌شود اما دفن اصول خود را دارد که باید کارآمد باشد. وقتی صحبت از دفن می‌شود، فقط خاک‌پاشی نیست. در کشور ما ۷۵ درصد پسماندها به‌صورت خاکپاشی دفن می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه برای مدیریت پسماند باید ساختاری اصولی ایجاد شود، گفت: در کشور طی یک سال اخیر ۱۳ کارگروه ملی مدیریت پسماند برگزار شده است. درصورتی که از سال ۸۳ تا سال ۱۴۰۰، ۹ کارگروه برگزار شده بود. هر وزارتخانه باید ساختار مدیریت پسماند داشته باشد. در حوزه ستادی قوی‌ترین تیمی که بین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها وجود دارد در سازمان محیط زیست هستند که دفتر مدیریت پسماند ایجاد شده است. هیچ وزارتخانه‌ای در حوزه ستادی این ساختار را ندارد. وزارت کشور که عاملیت پسماندهای عادی را دارد، به‌تازگی می‌خواهد دفتر مدیریت پسماند ایجاد کند.

جوهرچی در پایان با بیان آماری توضیح داد: در سال ۹۶ ، ۶۰۰ مرکز دفن داشتیم که اکنون ۲۸۹ مرکز است. هیچ رصدی درباره نقل و انتقال پسماندهای خطرناک وجود نداشت که امروز همه رصد می‌شود. در عین حال آیین‌نامه کیسه‌های پلاستیک تدوین شده است و در کمیسیون زیربنایی دولت مصوب شد و در هیات دولت در شرف بررسی است و اگر ابلاغ شود مشکلات در بازه پنج ساله حل خواهد شد. سالانه ۴۸۰ هزار میلیارد تومان خسارات در بخش تولید شیرابه‌های ناشی از پسماندهای تولید شده به کشور تحمیل می‌شود./منبع : ایسنا

حتما ببینید

پای سوخت زباله‌ای به صنایع سیمان کرمانشاه باز می‌شود؟

پای سوخت زباله‌ای به صنایع سیمان کرمانشاه باز می‌شود؟

طرحی در کرمانشاه در دست پیگیری است که اگر به نتیجه برسد از پسماندهای دارای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.