اخبار

نظارت بر تاثیرات کرونا در جهان از فضا

“ناسا”، “آژانس فضایی اروپا” و “آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن” با یکدیگر همکاری کرده‌اند تا تأثیرات زیست محیطی و اجتماعی حاصل از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ را از فضا کنترل کنند.

افراد می‌توانند اطلاعات به دست آمده از این همکاری را در سایت “Earth Observation Dashboard” یا “داشبورد رصد زمین” مشاهده کنند. در این سایت اطلاعات به دست آمده از چندین ماهواره جمع آوری شده است.

داشبورد تأثیرات کوتاه مدت و طولانی مدت محدودیت‌های مربوط به همه‌گیری این بیماری بر کیفیت هوا و آب، تغییرات آب و هوایی، فعالیت اقتصادی و کشاورزی را بررسی می‌کند. این سه آژانس فضایی قصد دارند طی ماه‌های آینده و بازگشتن بازار اقتصاد جهانی به حالت عادی مشاهدات جدیدی را به این سایت اضافه کنند.

“توماس زوربوچن”(Thomas Zurbuchen) سرپرست اداره ماموریت علمی ناسا گفت: ما با همکاری آژانس فضایی اروپا و آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن قصد داریم با استفاده از ابزارهای پیشرفته رصد زمین در فضا برای به دست آوردن اطلاعات بهتری از سیاره خودمان استفاده کنیم. هنگامی که ما از فضا دیدیم که چگونه الگوی فعالیت‌های انسانی به دلیل همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ در حال تغییر کردن است می‌دانستیم که اگر این تغییرات را بررسی کرده و اطلاعات را گردآوری کنیم می‌توانیم یک ابزار تحلیلی قدرتمند جدید در دست داشته باشیم.

نخستین موضوعی که در پی شیوع کرونا و قرنظینه افراد در خانه رخ داد این بود که شاهد بهبود کیفیت هوا و کاهش سرعت فعالیت‌های صنعتی بودیم. داشبورد همچنین کاهش فعالیت بخش‌های قابل توجه‌ای از جمله فعالیت حمل و نقل در بنادر، تعداد اتومبیل در پارکینگ‌های مرکز خرید و موارد دیگر را نشان می‌دهد.

داده‌های ماهواره‌ای نشان می‌دهد که یک آلاینده هوا به نام نیتروژن دی اکسید که ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی برای حمل و نقل و تولید برق است نیز کاهش یافته است.

همچنین داده‌هایی مربوط به غلظت دی اکسید کربن نیز در حال بررسی بود. ماهواره ناسا به دنبال بررسی تغییرات طولانی مدت دی اکسید کربن در مقیاس جهانی بود در حالی که ماهواره آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن در حال بررسی تغییرات غلظت دی اکسید کربن مناطق شهری منتخب مانند نیویورک، سان فرانسیسکو، توکیو و دهلی بود. تجزیه و تحلیل هر دو مجموعه داده‌های ناسا و آژانس پژوهش‌های هوافضای ژاپن نشان داد که با همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ و در خانه ماندن افراد غلظت دی اکسید کربن کاهش یافته است.

اخیرا تغییرات کیفیت آب در چند مکان که به طور معمول دارای فعالیت‌های شدید انسانی مانند صنعت و گردشگری هستند نیز گزارش شده که در طول همه‌گیری این بیماری کاهش یافته است. داشبورد مشاهدات ماهواره‌ای هدفمند را از هر سه آژانس فضایی جمع‌آوری می‌کند و غلظت کل ماده معلق و کلروفیل در مناطق ساحلی منتخب، بندرها و خلیج‌های نیمه محصور را برای ارزیابی تغییرات ایجاد شده در کیفیت آب و اینکه این تغییرات به چه میزان گسترده است، بررسی می‌کند.

لانگ آیلند سوند(Long Island Sound) مدخل رودخانه‌ی از اقیانوس اطلس، دریای آدریاتیک شمالی و خلیج توکیو از جمله مناطقی هستند که مورد بررسی قرار گرفته‌اند. کاهش گسترده در فعالیت‌های اقتصادی جهانی یکی از تأثیرات مورد توجه حاصل از همه‌گیری این بیماری است./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا