محیط زیست

مدیر اجرایی و رئیس جدید تسهیلات جهانی محیط زیست برگزیده شد

کارلوس مانوئل رودریگوئز، وزیر محیط زیست و انرژی کاستاریکا، به عنوان مدیر اجرایی و رئیس جدید تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) برگزیده شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، فرآیند انتخابات مدیر اجرایی جدید این تسهیلات از ۶ ماه پیش آغاز و با بررسی درخواست ۱۰۶ داوطلب از سراسر جهان با سوابق مرتبط منجر به انتخاب سه گزینه نهایی (دو کاندید از کشورهای توسعه یافته و یک نفر از کشور درحال توسعه) شد و در نهایت طی دو روز نشست مجازی اعضای شورای این صندوق بین المللی طی هفته گذشته رودریگوئز انتخاب و در پنجاه و هفتمین نشست شورای جف که در تاریخ ۱۳ و ۱۴ خردادماه سالجاری برگزار شد، به طور رسمی معرفی شد.  

بر این اساس از سوی رییس مرکز امور بین الملل و کنوانسیون ها به عنوان عضو شورا و مرجع صلاحیت دار تسهیلات فوق الذکر، پیام تبریکی به عنوان وزیر محیط زیست و انرژی کاستاریکا و مدیر اجرایی و رئیس جدید تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) ارسال شد که ضمن تبریک و آرزوی موفقیت برای ایشان، در بخشی از این پیام آمده است : جمهوری اسلامی ایران از جمله معدود کشورهایی است که دارای تنوع اقلیمی و زیستی گسترده ای می باشد اما این اقلیم و محیط زیست از تأثیرات ناشی از تغییرات اقلیمی، گرمایش زمین و … در امان نبوده و دچار آسیب های بزرگی، از جمله تغییر الگوهای آب و هوایی، خشکسالی، از بین رفتن تالابها، آتش سوزی مراتع و جنگلها، کاهش جمعیت حیات وحش و افزایش آلودگی های محیطی شده است.

در این پیام آمده است: بی شک برای مقابله با اثرات بلندمدت و فرامرزی آسیب به محیط زیست، لزوم افزایش مشارکت بین المللی محسوس تر گردیده و ضرورت دارد در این راستا کشورها و سازمان های بین المللی بدون در نظرگیری مرزهای سیاسی نسبت به رفع این چالشها کمک کنند.  امیدوارم تسهیلات جهانی محیط زیست با ریاست و هدایت جنابعالی، جهش بزرگی در کمک به کشورهای درحال توسعه و کمتر توسعه یافته با رعایت عدالت و احترام به حق داشتن محیط زیست مطلوب برای همه مردمان دنیا، فارغ از تحریم ها و ملاحظات سیاسی شاهد باشد.  

نائوکو ایشی با تابعیت ژاپنی، مدیر اجرایی و رئیس کنونی این تسهیلات از سال ۲۰۱۲ تا کنون به مدت دو دوره متوالی چهارساله عهده دار این پست بوده که ابتدای جولای ۲۰۲۰ ماموریت وی به پایان رسیده و کارلوس مانوئل رودریگوئز کار خود را آغاز خواهد کرد./ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا