شنبه , ۱۲ آذر ۱۴۰۱
خانه / انرژی‌های پاک / بازنگری سند مشارکت ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای/ افزایش ۱۰ هزار مگاواتی انرژی تجدیدپذیر
بازنگری سند مشارکت ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای/ افزایش ۱۰ هزار مگاواتی انرژی تجدیدپذیر

بازنگری سند مشارکت ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای/ افزایش ۱۰ هزار مگاواتی انرژی تجدیدپذیر

سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اکنون سند مشارکت ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بازنگری شده و در مرحله تصویب در کارگروه ملی تغییر اقلیم قرار دارد.

به گزارش از سازمان حفاظت محیط زیست، داریوش گل علیزاده با بیان این که لایحه تغییر اقلیم در حال تدوین است، افزود: انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشور باید به طور سالانه احصا شود و کارشناسان فنی گزارش‌های خود را در این خصوص ارائه دهند و تا این موارد در برنامه‌های کشور لحاظ شود. 

وی اظهار داشت: کنواسیون تغییر اقلیم و برنامه اجرایی تغییرات آب و هوایی نیز دیگر برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست است، همچنین در سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب نیز به موضوع کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، صرفه جویی در مصرف و افزایش بهره وری انرژی تأکید شده است.

گل علیزاده با اشاره به این که کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی از دیگر برنامه هایی است که در سازمان حفاظت محیط زیست دنبال می شود، افزود: مصرف انرژی در کشور ما سه برابر میانگین جهانی است و با توجه به اینکه ۹۴ درصد برق ما از احتراق سوخت‌های فسیلی تامین می‌شود باید هرچه سریع تر به سمت برق تجدیدپذیر برویم تا هم کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و هم کاهش آلودگی هوا را داشته باشیم.

وی به اصل ۵۰ قانون اساسی اشاره کرد و گفت: حفاظت از محیط زیست را نباید تنها متوجه سازمان محیط زیست بدانیم، بلکه این وظیفه بر عهده همه دستگاه‌ها و تک‌تک مردم است. باید امکانات و زیرساخت‌های لازم در این خصوص مهیا تا این وظیفه بهترین شکل اجرا شود.

وی با بیان این که تحریم‌ها یکی از دلایل عدم تحقق برنامه‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است، افزود: از مجامع بین الملی توقع داریم تا بر اساس وظایف خود در این مورد عمل کنند و دیدگاه فرامرزی به محیط زیست داشته باشند.

سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم استفاده از فناوری های پیشرفته در مدیریت پسماند در مراکز دفع، ساماندهی  فعالیت های کشاورزی به ویژه در بخش دامداری ها و تقویت پایش صنایع بزرگ و نظارت بر اجرای برنامه های وزارتخانه ها و سازمان های مشمول در کاهش آلودگی هوا از دیگر فعالیت های این سازمان دانست.

گل علیزاده گفت: در سازمان حفاظت محیط زیست برنامه‌هایی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای داریم که یکی از آن‌ها کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی است، در این راستا وزارت نیرو قول داده است تا پایان دولت سیزدهم ظرفیت برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر را تا ۱۰ هزار مگاوات افزایش دهد که امیدواریم حداقل ۶۰ درصد این مقدار تحقق یابد. ایران بهترین پتانسیل را برای استفاده از انرژی خورشیدی دارد اما متأسفانه کمتر از یک درصد برق ما از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود.

وی با بیان این که بیش از سه دهه است جامعه جهانی نسبت به تغییر اقلیم حساسیت هایی نشان داده است و کشورها این موضوع را در رویکردهای خود لحاظ کرده اند، اظهار کرد: متاسفانه با تغییر اقلیم تغییر رویکردها در کشورمان مشاهده نکرده ایم  و باید می پذیرفتیم که پدیده تغییر اقلیم موضوعی بسیار جدی است و تغییر رویکردها در برنامه ها و سیاست های کشور گنجانده می شد.

گل علیزاده با اشاره به این که در تمام دنیا برای مهار سیلاب ها برنامه هایی وجود دارد و ظرفیت خوبی است که به نحو مطلوب بتوانیم استفاده کنیم، اظهار داشت: ۱۷ کشور دنیا دچار چالش آبی هستند که از این میان ۱۲ کشور در منطقه خاورمیانه و آفریقا قرار دارند. ایران نیز جزو ۹ کشور آسیب پذیر است که اثرات سوء تغییر اقلیم بر آن تأثیر می‌گذارد و همین اهمیت موضوع را نشان می دهد و باید ذیل برنامه هایی میزان آسیب پذیری را به حداقل برسانیم.

سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم با اشاره به تاثیر متقابل آلودگی هوا و تغییر اقلیم بر یکدیگر گفت: اثرات تغییر اقلیم به آلودگی هوا منجر می شود و از طرفی آلودگی هوا موجب افزایش رویکرد تغییر اقلیم می شود. در مصرف سوخت های فسیلی و با افزایش میزان تقاضا در اثر انقلاب صنعتی که در دهه‌های گذشته اتفاق افتاد باعث افزایش گازهای گلخانه‌ای شد و این یک سونگری جهان را آسیب‌پذیرتر کرد.

گل علیزاده با بیان این که ایران در رتبه هفت تولید گازهای گلخانه‌ای قرار دارد، گفت: برخی از کشورها از جمله آمریکا، روسیه، چین و هند در بیان آمار انتشار خود شفافیت ندارند در صورتی که شفافیت لازمه رسیدن به یک راهکار جهانی برای کاهش انتشار این گازها است.

وی تأکید کرد: بر اثر تغییر اقلیم، خاک، آب و پوشش گیاهی خود را از دست داده ایم و باید هرچه زودتر کشور با تغییر اقلیم سازگار شود. باید بپذیریم که کشور ما یکی از آسیب پذیرترین کشورها در مقابل تغییرات اقلیمی است و نباید درمقابل آن غافلگیر شویم.
سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم با بیان اینکه تبعات تغییر اقلیم به مرور اما به شدیدترین شکل خود را نشان می‌دهد، تصریح کرد: مهاجرت از فلات مرکزی به استان‌های شمالی کشور یکی از اثرات نگران کننده تغییر اقلیم است. شمال کشور نیز ظرفیت اکولوژیک محدودی دارد و اگر دیر بجنبیم، شمال کشور را نیز از دست می‌دهیم. /منبع: ایرنا

حتما ببینید

لزوم حرکت به سمت انرژی‌های نو برای کاهش آلایندگی‌ها

لزوم حرکت به سمت انرژی‌های نو برای کاهش آلایندگی‌ها

رئیس کمیسیون هوشمندسازی و حمل‌ونقل شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: برای برطرف شدن آلایندگی‌ها و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.