آبمحیط زیست

وضعیت تالاب های کشور به دلیل خشکسالی مطلوب نیست

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور در بازدید از تالاب بین المللی زریوار گفت: وضعیت تالاب های کشور به دلیل خشکسالی متوالی و توسعه کشاورزی و حفر چاه های غیرمجاز در حاشیه این تالاب ها شکننده و در شرایط خطرناک قرار گرفته است.

جتبی ذوالجودی در بازدید میدانی از تالاب بین المللی زریوار مریوان اظهار کرد: علاوه بر کاهش بارندگی، مصرف آب زیاد در بخش کشاورزی و حفر چاه های غیرمجاز در حاشیه تالاب ها موجب ایجاد وضعیت نامناسب کنونی تالاب های کشور شده است.

وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو براساس قانون بعد از تامین آب شرب، اولویت دوم کاری آن تامین حق آبه تالاب ها است، افزود: حق آبه تالاب ها به دلیل کمبود بارش ها تامین نشده و این مهم هم، مدیریت منابع آبی را با مشکل مواجه کرده است.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور با ابراز امیدواری از اینکه سال آینده بارش بهتر و مدیریت منابع آبی مطلوب تری داشته باشیم، ادامه داد: تامین حق آبه تالاب ها با وزارت نیرو و تعیین حق آبه با سازمان حفاظت محیط زیست کشور است.

ذوالجودی اضافه کرد: مطالعات لازم در ارتباط با حوزه های آبخیز و بررسی نیاز آبی تالاب ها انجام شده و نتایج نخست آن هم به وزارت نیرو اعلام شده است.

وی همکاری سایر ارگان ها در حفظ و احیای تالاب ها را ضروری خواند و خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی با ارائه الگوی کشت مناسب در اراضی حاشیه تالاب ها و عدم توسعه کشت محصولات آب بر می تواند بهترین تاثیر را در حفظ تالاب ها داشته باشد.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور ادامه داد: می طلبد پیگیری های لازم در ارتباط با امحا و تخریب چاه های غیرمجاز کشاورزی انجام شود.

 ذوالجودی با بیان اینکه احیا و حفظ تالاب ها را به طور فراسازمانی دنبال می کنیم، گفت: برای هر تالاب در کشور ستادی مشخص تشکیل می شود تا مباحث بودجه ای و مدیریت منابع آن را به طور ویژه دنبال کنند.

مدیریت منابع آب مهمترین اولویت سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت تالاب زریوار است

معاون محیط زیست دریایی و تالاب های سازمان حفاظت محیط زیست کشور در این بازدید، تالاب بین المللی زریوار را از زیبا ترین و منحصربفرد ترین تالاب های کشور نام برد و اظهار کرد: مدیریت منابع آب، به ویژه بحث اصلاح شیوه کشاورزی و چاه های غیر مجاز اطراف تالاب از اولویت های اصلی مدیریت جامع تالاب خواهد بود.

وی یادآور شد: وجود چاه های غیرمجاز در حاشیه تالاب زریبار و کشت محصول آب بری هم چون برنج دانسته و ندانسته موجب تخریب و آسیب به این اکوسیستم شوند.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: تالاب بین المللی زریبار شاید نسبت به سایر تالاب های کشور وضعیت بهتری داشته باشد ولی در مقایسه با شرایط آن در سنوات گذشته، مطلوب نیست./منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا