محیط زیست

همدستی انسان و کرونا برای گرفتن جان حیات وحش

معاون پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با اشاره به شیوع ویروس کرونا و رهاکردن ماسک توسط برخی از افراد در طبیعت بر خودداری مردم از رهاسازی ماسک در طبیعت و زیستگاه های حیات وحش تاکید کرد.

هراتی گفت: در واقع این خطر وجود دارد که ماسک های رها شده توسط برخی از جوندگان خورده شود که این امر سبب می شود آن ها در روده حیوان گیر کند.

وی افزود: گیر کردن ماسک و یا مواد پلاستیکی در روده حیات وحش سبب انسداد روده در آن ها و در نهایت منجر به مرگ حیوان می شود.

هراتی ادامه داد: از سوی دیگر ممکن است ماسک های رها شده در طبیعت وارد جریان های آبی و از آنجا وارد تالاب ها که زیستگاه حیواناتی همچون ماهی و دوزیستان است، شود که همین امر نیز برای آن ها خطر ساز است.

وی تصریح کرد: رها کردن ماسک در طبیعت برای حیواناتی همچون پرندگان نیز خطر ساز است چراکه ممکن پیامدهایی همچون گیر کردن سر، پا و منقار و پوزه حیات وحش به بندهای ماسک را داشته باشد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: رها کردن زباله هایی همچون پلاستیک و ماسک علاوه بر تخریب زیست محیطی موجب می شود تا جایی برای استراحت و تفریح خود انسان ها نیز باقی نماند همانند پارک ملی گلستان که در سال های گذشته به علت حجم زیاد زباله های رها شده محلی برای اتراق انسان ها نیز نبود./منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا