محیط زیست در صنعت و معدن

صادرات کیسه سیمان زیست‌تخریب‌پذیر نانویی ایران به ۴ کشور

یکی از شرکت‌های فناور با استفاده از پلیمرهای پلی‌پیلن و فناوری نانو، کیسه‌هایی زیست‌ تخریب‌پذیر برای سیمان، گچ و آرد تولید کردند که این کیسه‌ها پس از مصرف به ذرات ریز قابل مصرف در زنجیره غذایی میکروب­‌های خاک، قارچ‌ها و باکتری‌ها تبدیل می‌شوند.

 در حال حاضر قیمت هر بسته‌ کاغذی سیمان به حدی بالا است که ارزش اقتصادی استفاده از کیسه‌های کاغذی در این صنعت افت کرده، ضمن آنکه اخیرا ممنوعیت‌هایی برای استفاده از کیسه‌های پلیمری در سیمان اعمال شده است؛ این امر موجب شده تا شرکت‌های تولیدکننده سیمان به دنبال جایگزین‌های مناسب برای این کیسه‌های پلاستیکی باشند. 

در این راستا یکی از شرکت‌های فعال در این زمینه کیسه‌های زیست تخریب‌پذیری را تولید کرده است که علاوه بر تجاری‌سازی آن در داخل کشور موفق به صادرات این محصول شده است. علاوه بر آن این کیسه‌های زیست‌تخریب‌پذیر از نظر قیمت ۲۵ درصد هزینه تولید کیسه‌های کاغذی است.

گونی “اکسا زیست‌تخریب‌پذیر” از جمله دستاوردهای این شرکت است که برای سیمان، گچ و آرد قابل کاربرد است. جلوگیری از تجمع انواع پلیمرها در محیط و دغدغه‌­های محیط زیستی، فعالان این حوزه را به سمت تولید پلیمرهای قابل تخریب در طبیعت سوق داده است. مواد اکسازیست تخریب‌پذیر سبب تبدیل مواد پلیمری به ذرات با اندازه نامرئی که با چشم غیر مسلح قابل رؤیت نیست،  می‌شود و در نهایت به یک ماهیت شیمیایی که بخشی از زنجیره غذایی میکروب­‌های خاک، قارچ‌ها و باکتری‌ها است، تبدیل خواهند شد.

نخ‌های این گونی‌های پلی‌پروپیلنی از مواد زیست تخریب پذیر و حاوی نانو ذرات است. افزودن نانو ذرات به ماتریس‌های پلیمری موجب بهبود فرآیندپذیری در تولید و بهبود خواص مکانیکی شده است. این محصول نسل جدیدی از نانوکامپوزیت‌ها با پایه پلی‌پروپیلن به شمار می‌رود.

در حال حاضر ۲۳ شرکت تولیدکننده سیمان از مشتریان این کیسه‌های نانویی زیست تخریب پذیر هستند که از آن جمله می‌توان به کارخانه‌های سیمان کاشان، صوفیان، ارومیه، خوی، فارس، خوزستان، تهران، اردستان، نایین، اردبیل، سپاهان و یاسوج اشاره کرد.

این محصول به برخی از کشورهای همسایه صادر شده است، به گونه‌ای که در دو ماه گذشته ۵ میلیون کیسه زیست تخریب‌پذیر به کشور عراق صادر و مقرر شده است تا برای فصل بهار نیز ۵ میلیون کیسه دیگر به این کشور صادر شود. دریافت سفارش ۱۲ میلیون کیسه از سوریه و ارسال ۳۰۰ هزار کیسه به تاجیکستان و ۲۵۰ هزار کیسه به ترکمنستان از دیگر اقدامات این شرکت برای تجاری‌سازی این محصول زیست سازگار است./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا