اخبارگزارشمحیط زیست در صنعت و معدن

محیط زیست در کلیه ارکان فولاد سنگان جاری است

معاون توسعه سرمایه‌ های انسانی فولاد سنگان در جلسه ای با محوریت بررسی وضعیت محیط زیست در منطقه سنگان اظهار داشت: فولاد سنگان زمینی به مساحت ۱۴۰ هکتار را جهت زراعت در نظر گرفته است و در صورتی می توانیم شاهد پیشرفت در امر محیط زیست باشیم که دارای زبان و اقدامی مشترک در این حوزه با محیط زیست باشیم.

در جلسه چهارم آذرماه سال جاری که با حضور مدیرعامل مجتمع سنگ آهن سنگان، دکتر محمدی رفیع معاون توسعه سرمایه های انسانی فولاد سنگان، مهندس علیزاده مدیرعامل شرکت تامین و توسعه زیرساخت های شرق، دکتر ولدخانی مدیر HSE ایمیدرو و دیگر مدیران و سرمایه گذاران مستقر در منطقه سنگان، با محوریت بررسی وضعیت محیط زیست در منطقه سنگان برگزار شد؛ دکتر همتی، نقش شرکت های مستقر در منطقه جهت حفظ و صیانت از محیط زیست را استراتژیک خواند و ابراز داشت: همزمان که در جهت پیشرفت روزافزون صنعت فولاد تلاش می کنیم، در حفط و نگهداری از محیط زیست نیز کوشا بوده و توجه به آموزش محیط زیست در این راستا را از مهمترین وظایف مجموعه های صنعتی خواند.

در ادامه محمدی رفیع، ضمن تقدیر از زحمات و پیگیری های دکتر امرائی مدیرعامل فولاد سنگان، در خصوص مسائل زیست محیطی گفت: توجه به امر محیط زیست در کلیه ارکان شرکت فولاد سنگان جاری بوده و مدیرعامل فولاد سنگان توجه ویژه ای در خصوص مباحث زیست محیطی دارد.

معاون توسعه سرمایه های انسانی فولاد سنگان، تولیدی را پایدار دانست که با حفظ محیط زیست توامان باشد.

وی افزود: تولید پایدار با حفظ محیط زیست به دست می‌آید و وظیفه تمامی افراد حاضر در مجموعه‌های صنعتی منطقه را محیط‌بانی از منطقه دانست و گفت: همه ما به عنوان یک محیط بان باید به کمک وضعیت موجود آمده و در خصوص رفتارهایمان در قبال محیط زیست پاسخگو باشیم.

محمدی رفیع، کاشت گونه های گیاهی متناسب با آب و هوای منطقه سنگان را مفید ارزیابی کرد و افزود: این گام مهم در صورتی موثر خواهد بود که نسبت به این مهم، کارگروهی تشکیل شود تا از هرگونه موازی کاری در این حوزه جلوگیری شود.

وی در ادامه از اهمیت زبان مشترک با محیط زیست گفت و ادامه داد: ما در صورتی می توانیم شاهد پیشرفت در امر محیط زیست باشیم که دارای زبان و اقدامی مشترک در این حوزه باشیم و مطمئنا با هم افزایی شاهد بهبود وضعیت در حوزه محیط زیست خواهیم بود و برگزاری جلسات ماهیانه بدین منظور و اجرای نظام های مدیریت کیفیت که بر مسائل زیست محیطی تمرکز و توجه داشته باشد، نظم خاصی را به وضعیت محیط زیستی منطقه خواهد داد.

معاون توسعه سرمایه های انسانی فولاد سنگان در ادامه از اقدامات فولاد سنگان به منظور حفظ و ارتقای محیط زیست طبیعی در منطقه گفت و افزود: فولاد سنگان زمینی به مساحت ۱۴۰ هکتار را جهت زراعت در نظر گرفته که علاوه بر کاشت نهال نسبت به ایجاد یک واحد دام پروری نیز مبادرت ورزیده که این مهم علاوه بر حفظ و صیانت از محیط زیست به تامین گوشت مورد نیاز در مجموعه صنعتی فولاد سنگان کمک شایانی خواهد نمود.

وی در ادامه با تاکید بر اهمیت آموزش و نخبه پروری گفت: دکتر امرائ، مدیر عامل فولاد سنگان توجه ویژه ای به انتقال دانش فنی فولادی به شهرستان خواف داشته و با توجه به اینکه فولاد سنگان علاوه بر معین اقتصادی شهرستان خواف (منطقه ۱۱)، معین مهارتی و آموزشی نیز شناخته می‌شود در این راستا در انتقال دانش فنی فولاد به منطقه،  نقشی مهم و حیاتی دارد و مطمئنا این اقدام که به صورت تفاهم نامه سه جانبه با فرمانداری شهرستان خواف، فنی وحرفه ای کل استان خراسان رضوی و شرکت فولاد سنگان می باشد، نقش بسیار برجسته ای در انتقال دانش فنی و محیط زیستی به منطقه خواهد داشت و فولاد سنگان در نهادینه کردن این دانش در منطقه پیشتاز است.

محمدی رفیع در ادامه چندین مورد از اقدامات زیست محیطی در شرکت فولاد سنگان را برشمرد که :

    انجام مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی کارخانه گندله و کنسانتره سازی

    اخذ مجوز فعالیت از هیئت دولت

    بکارگیری ۴ دستگاه ESP (اکترو فیلتر استاتیک) در کارخانه گندله سازی به منظور کنترل آلودگی هوا

    سنجش دودکش ها طبق برنامه خوداظهاری توسط آزمایشگاه معتمد (گاز و غبار خروجی از دودکش ها استاندارد است)

    هدایت مواد اولیه و تولیدی به وسیله نوار نقاله های سرپوشیده

    ساخت ۲ عدد استوک پایل (مخزن ذخیره مواد) با ظرفیت هر کدام ۲۰۰ هزار تن

    استفاده از فیلتر پرس و تیکنر به جهت جمع آوری،تصفیه، بازچرخانی و مدیریت پسآب در کارخانه گندله سازی و کنسانتره

    نصب پکیج تصفیه فاضلاب بهداشتی

    احداث ایستگاه پسماند (به جهت تفکیک و ذخیره سازی پسماند ها و ضایعات)

    تنظیم برنامه خود اظهاری پسماند (هر فصل) و ارسال به حفاظت محیط زیست

    عقد قرارداد با شهرداری سنگان و شرکت پاکبانان کویر سنگان به جهت جمع آوری و دفع پسماند های عادی

    تنظیم و ارسال برنامه عملیاتی پسماند (سالیانه) شرکت به حفاظت محیط زیست

    افزایش فضای سبز شرکت و برنامه ریزی برای رسیدن به ۱۰ درصد تعهد داده شده تا پایان سال ۹۹

    مطالعات ارزیابی اثرات زیست محیطی سد باطله در حال انجام است (باطله کارخانه کنسانتره فولاد سنگان خشک است)

    مدیریت انرژی در کارخانه گندله سازی (بازگشت حرارت کوره به مرحله پیش گرم)

    استفاده از دستگاه سیار مکنده (وکیوم) جهت جمع آوری ذرات و غبار سطح کارخانه گندله

    آسفالت خیابان ها و معابر سطح سایت فولاد سنگان

    استفاده از سوخت پاک (گاز) در کارخانه گندله سازی

    تنظیم گردشکار های زیست محیطی (گردشکار ارزیابی جنبه های زیست محیطی، نمونه برداری و تعیین میزان آلاینده ها و …) از جمله اقدامات این شرکت در حوزه زیست محیطی است./شمانیوز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا