چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲
خانه / بهینه سازی انرژی / ضرورت دسترسی شرکت‌های حوزه انرژی به بازار
ضرورت دسترسی شرکت‌های حوزه انرژی به بازار

ضرورت دسترسی شرکت‌های حوزه انرژی به بازار

مجری پروژه ملی بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست معاونت علمی ریاست‌جمهوری با اشاره به دانش‌آموختگان و متخصصانی که در حال حاضر در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در زمینه انرژی فعال شدند، گفت: در صورتی که این شرکت‌ها به بازار بزرگ صنعت ساختمان راه پیدا کنند، ضمن ارزش‌آوری و اشتغال درخور توجه، می‌توانند محیط‌زیست سالم و ماندگاری منابع ارزشمندی هم‌چون آب و انرژی را به ارمغان بیاورند.

علی وطنی، مجری پروژه ملی بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در بازدید از پروژه‌  ساخت خانه‌های دارای رده انرژی EC+ در شهر جدید اندیشه استان تهران، با بیان این‌که در این پروژه ۱۷۵ خانه کم انرژی ساخته می‌شود، افزود: پس از امضای تفاهم‌نامه میان پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان (EEEB) و شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن، خوشبختانه این پروژه با جدیت پیگیری شده و به عنوان الگویی برای دیگر پروژه‌های حوزه ساختمان به مرحله اجرا درآمده است.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از فناوری‌ها و نوآوری‌هایی که همراه و یاری‌گر محیط‌زیست هستند، ادامه داد: برای برخورداری از توسعه پایدار و پیشرفت، تجهیزات و صنایع بزرگ به تنهایی پاسخ‌گو نیست و باید فناوری‌های بهینه و سازگار با محیط زیست و اقلیم هر منطقه، در توسعه مورد استفاده قرار گیرند. بحران آب یکی از بحران‌های جدی است و اصفهان، مثالی از توسعه صنعتی است که به دلیل عدم رعایت الزامات زیست‌بومی و محیط زیستی، امروزه با چالش‌های جدی به ویژه در حوزه منابع آبی دست و پنجه نرم می‌کند. بنابراین باید از فناوری‌های نو و سازگار با محیط زیست در توسعه صنایع و زیرساخت‌ها بهره گرفته شود.

وطنی، با اشاره به استفاده از انرژی‌های نو و زیست‌سازگار در ساختمان‌ها گفت: دانش‌آموختگان و متخصصانی که الان در شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور فعالیت می‌کنند در صورتی که به بازار بزرگ صنعت ساختمان راه پیدا کنند، ضمن ارزش‌آوری و اشتغال درخور توجه، می‌توانند محیط‌زیست سالم و ماندگاری منابع ارزشمندی هم‌چون آب و انرژی را به ارمغان بیاورند.

وطنی، با اشاره به آمادگی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای کمک به ایجاد پلی میان صنعت ساختمان و فناوری‌های نو در حوزه انرژی و محیط زیست، گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان و استارتاپ‌ها مملو از ظرفیت‌های نهفته در فناوری‌ها و نوآوری‌هایی هستند که می‌توانند صنعت ساختمان کشورمان را هم‌گام با استانداردهای روز زیست‌محیطی به پیش ببرند. لازم است ارتباطی میان این فناوری‌ها به عنوان طرف عرضه از یک سو و حوزه ساختمان، راه و شهرسازی به مثابه طرف متقاضی ایجاد شود. به‌ویژه در حوزه انرژی‌ها ستاد توسعه فناوری‌های آب و انرژی و نیز دیگر ستادهای توسعه فناوری، کاملاً آماده هستند تا شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه را حمایت و زیرساخت‌های لازم برای ایجاد این ارتباط را فراهم کنند.

روزبه ظهیری‌هاشمی، مدیرعامل شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن نیز در جریان این بازدید با بیان این‌که پروژه ساخت خانه‌های کم‌انرژی در راستای انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با پروژه ملی بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان اجرایی شده است، ادامه داد: این پروژه فناورانه با احداث واحدهای مسکونی در مجتمع بنفشه ۲ واقع در شهر جدید اندیشه استان تهران در ۱۷۵ واحد مسکونی پیاده‌سازی می‌شود.

وی با اشاره به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از اجرای این فناوری‌ها در ساختمان‌های گروه سرمایه‌گذاری مسکن، گفت: مهم‌ترین ویژگی برجسته این پروژه، رعایت استانداردهای بهینه مصرف انرژی در ساختمان‌ و رعایت مقررات مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان است که امکان حفظ سرمایه‌های زیست‌محیطی و زندگی آسوده‌تری را برای جامعه فراهم می‌آورد. 

بر اساس اعلام معاونت علمی ریاست‌جمهوری، در این مراسم، پیشرفت عملیات احداث ۱۷۵ واحد ساختمانی مطابق با آخرین ویرایش مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان مورد بازدید قرار گرفت و پروژه ملی بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست(EEEB) ناظر پایش انرژی این مجموعه خواهد بود. این ساختمان‌ها به سامانه ملی پایش انرژی متصل خواهند شد و مصرف انرژی در آنان پایش می‌شود.

تفاهم‌نامه میان پروژه بهینه‌سازی انرژی و محیط‌زیست در ساختمان و شرکت گروه سرمایه‌گذاری مسکن با هدف طراحی و ساخت خانه‌های کم انرژی (EC+) مطابق با آخرین ویرایش مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان در سطح استان تهران منعقد شد.

بر اساس این تفاهم‌نامه، همکاری به‌منظور بسترسازی لازم برای اتصال به سامانه پایش اطلاعات انرژی، مشارکت در تامین منابع مالی بخشی از هزینه مضاعف ساخت خانه کم انرژی مطابق با مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و همکاری فنی و مشاوره اجرایی از سوی کارشناسان ملی و بین‌المللی در راستای اجرای فنی و اصولی ساخت خانه‌های کم انرژی و همکاری در راستای تهیه محتوا و اشتراک‌گذاری تجارب حاصل از اجرای این پروژه برای سایر پروژه‌ها و سازندگان در دستور کار دو طرف قرار گرفته است./منبع : ایسنا

حتما ببینید

آموزش کودکان درباره بازیافت زباله در آمریکا

آموزش کودکان درباره بازیافت زباله در آمریکا

اداره محیط زیست شهر اسپرینگفیلد در ایالت میزوری آمریکا میزبان رویدادی با عنوان “زباله یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.