محیط زیست در صنعت و معدن

سازمان محیط‌زیست مخالف مصرف مازوت است

رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط‌زیست در واکنش به اخبار استفاده نیروگاه‌ها از سوخت مازوت گفت: جلسات متعددی با دستگاه‌های اجرایی داشتیم و هر بار سازمان موضع خود را نسبت به استفاده از این سوخت مایع و به ویژه سوخت نفت کوره بیان کرده است.

سید محمد مهدی میرزایی قمی درباره انتشار تصاویری در فضای سایبری مبنی بر استفاده سوخت مازوت در نیروگاه ها افزود: سازمان حفاظت محیط زیست بر اساس ضوابط و جایگاه قانونی ای که دارد وظایف خود را انجام می دهد.

وی اظهار داشت: بارها در جلساتی که در بالاترین سطح هم برگزار می شد و همچنین طی مکاتبات رسمی متعدد  لزوم رعایت استانداردهای استفاده از سوخت در نیروگاه ها مطرح شده و حتی اگر از سوخت مازوت هم استفاده می شود، باید میزان سولفور سوخت در حد استاندارد بوده به طوری که زیر یک درصد وزن حجمی باشد و در صورتی که امکان تزریق سوخت مایع استاندارد فراهم نباشد، نیروگاه باید فیلترهای مخصوصی برای جذب آلاینده های منتشره داشته باشد.

وی ادامه داد: در جلساتی که در ماه های ابتدایی پاییز برگزار شد، از سوی مراجع ذی‌ربط عنوان شد که با توجه به شرایط فعلی کشور و بحران های به وجود آمده استفاده از سوخت مازوت در بعضی از مواقع اجتناب ناپذیر است اما با این حال نماینده سازمان حفاظت محیط زیست بر استفاده از این سوخت و مضرات آن برای سلامتی شهروندان هشدار های لازم را داد.

میرزایی قمی با استناد به نامه رییس سازمان حفاظت محیط زیست به رییس جمهوری گفت: بعد از ارائه همه نکات فنی و بهداشتی به منظور عدم استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها نامه ای از سوی رییس سازمان محیط زیست به رییس جمهوری ارسال شد که در آن موضع سازمان محیط زیست که صرفاً یک سازمان نظارتی است در آن قید و بر عملیاتی سازی تکالیف وزارتخانه‌های ذی ربط در خصوص تکالیف محوله در قانون هوای پاک تاکید شد./منبع : ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا