انرژی‌های پاک

تولید هم‌زمان برق و مواد غذایی با صفحات خورشیدی رنگی!

محققان دانشگاه “کمبریج” موفق به طراحی مزارع مجهز به صفحات خورشیدی رنگی شده‌اند که همزمان با تولید برق می‌توانند مواد غذایی را نیز پرورش دهند، کاری که می تواند به محیط زیست کمک شایانی کند.

ه نقل از آی ای، محققان در انگلیس و ایتالیا ادعا می‌کنند که از صفحات خورشیدی رنگی مخصوص می‌توان برای تولید همزمان برق و تولید محصولات زراعی استفاده کرد.

به گفته آنها این صفحات خورشیدی نارنجی رنگ همزمان با اجازه دادن به عبور طول موج‌های معین که برای رشد گیاهان لازم است، طول موج های خاصی از نور را برای تولید انرژی جذب می کنند.

این تیم ادعا می کند که سیستم ابداعی آنها به کشاورزان اجازه می دهد تا از زمین های زراعی خود سود مالی بیشتری کسب کنند و حتی مواد غذایی با ارزش غذایی بالاتر را پرورش دهند.

“پائولو بومبلی” زیست شیمیدان دانشگاه کمبریج و همکارانش صفحات خورشیدی نیمه شفاف و نارنجی رنگ را آزمایش کردند تا ببینند آیا می‌توانند به طور انتخابی از طول موج های مختلف برای تولید برق و رشد گیاهان به شکل همزمان استفاده کنند یا نه.

صفحات خورشیدی به منظور فراهم کردن امکان رشد گیاهان اجازه عبور نور نارنجی و قرمز را می‌دهند، در حالی که نور آبی و سبز را برای تولید برق جذب می کنند.

محققان با استفاده از این صفحات خورشیدی قادر به پرورش ریحان و اسفناج در گلخانه های شمال ایتالیا شدند. آنها گزارش دادند که اگرچه بازده هر دو محصول کمتر از بازده یک گلخانه استاندارد بود، اما این سیستم جدید با توجه به صرفه جویی در مصرف برق، نسبت به شرایط معمولی پرورش این گیاهان دارای مزیت مالی بود.

محققان یافته های خود را در مجله Advanced Energy Materials منتشر کرده اند./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا