محیط زیست در صنعت و معدن

استفاده از میکروب ها برای بازیافت زباله های الکترونیکی

محققان موفق شدند از یک روش مرسوم در معدنکاری برای استخراج فلزات گرانبها از زباله های الکترونیکی استفاده کنند.

اگر بخواهید زباله های الکترونیکی تولید شده سالانه در سرتاسر جهان را جمع آوری کنید به اندازه تمام هواپیماهای تجاری جهان که تا کنون ساخته شده اند یا ۵۰۰۰ برج ایفل وزن خواهد داشت.

طبق گفته سازمان ملل، این سونامی در حال رشد است و همه تلفن ها، رایانه ها و سایر دستگاههای الکترونیکی که هر روز دور ریخته می شوند مقدار این زباله ها را افزایش می دهند.

از ۴۴.۷ میلیون تن زباله الکترونیکی (e-waste) تولید شده در سراسر جهان در سال ۲۰۱۷ ، ۹۰ درصد به محل های دفن زباله فرستاده یا سوزانده شدند یا بصورت غیرقانونی صادر شده اند. اروپا و ایالات متحده تقریبا نیمی از این مقدار را به خود اختصاص داده اند. پیش بینی می شود اتحادیه اروپا تنها در سال ۲۰۲۰، ۱۲ میلیون تن زباله اکترونیکی تولید کند. اگر اقدامی برای مقابله با این مشکل صورت نگیرد، انتظار می رود جهان تا سال ۲۰۵۰، سالانه بیش از ۱۲۰ میلیون تن از این نوع زباله را تولید کند.

در زباله های الکترونیکی، فلزات گرانبهایی موجود است. اما بازیابی این مواد دشوارتر از چیزی است که تصور می شود. پیرومتالورژی و هیدرومتالورژی فناوریهای هستند که اکنون برای استخراج و بازیافت فلزات موجود در زباله های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند. در این روش ها از گرمای زیاد و مواد شیمیایی سمی استفاده می شود که به همین دلیل برای محیط زیست بسیار مضر هستند. این روش ها به انرژی زیادی احتیاج دارند و حجم زیادی از گازهای سمی نیز تولید می کنند و باعث ایجاد آلودگی بیشتر و ردپای بزرگ کربن می شوند.

اما bioleaching به عنوان یک راه حل به زمان دوران امپراتوری روم بر می گردد. صنعت معدنکاری، با استفاده از میکروب ها، عمدتاً باکتری ها و برخی قارچ ها، برای استخراج فلزات از سنگ معدن به آن متکی هستند.

میکروارگانیسم ها به طور شیمیایی فلز را تغییر داده و آن را از سنگ اطراف خود جدا می کنند و به آن اجازه می دهند تا در یک فضای میکروبی حل، جدا و تصفیه شود. Bioleaching به انرژی بسیار کمی نیاز دارد و به همین دلیل ردپای کربنی کمی نیز دارد. در این روش از هیچ ماده شیمیایی سمی استفاده نشده است، به همین دلیل دوستدار محیط زیست است.

این روش علیرغم کاربردی که دارد، در زباله های الکترونیکی عمدتاً در حد مطالعات آکادمیک بوده است. اما اخیرا گروهی از محققان موفق شدند در سطح صنعتی، مس موجود در بورد کامپیوترها را استخراج  و پس از بازیافت، از آن برای ساخت فویل های با کیفیت استفاده کنند./زیست انلاین

منبع: theconversation

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا