محیط زیست

صندوق سبز اروپا از پروژه های انرژی هسته ای حمایت نخواهد کرد

رهبران اتحادیه اروپا بعد از بررسی قوانینی که اجازه می دهد به برخی از پروژه های سوخت فسیلی مساعدت شود، به چند دسته تقسیم شده اند و با یکدیگر در مورد اینکه از چه پروژه های سوخت فسیلی باید حمایت شود اختلاف نظر دارد.

کمیسیون اروپا قصد دارد با استفاده از وجه نقد صندوق بازیابی ویروس کرونا و بودجه آن برای سال های ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ یک صندوق ۴۰ میلیارد یورویی راه اندازی کند تا به مناطق پر کربن کمک کند تا صنایع سبز را راه اندازی کنند و کارگران را که در حال حاضر در بخش های آلاینده مشغول به کار هستند، در مشاغل سبز به کار گیرند.

هفته گذشته همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا توافق کردند که صندوق جدید باید کلیه پروژه های سوخت های فسیلی، از جمله پروژه های هسته ای یا گاز طبیعی را از واجدین شرایط حذف کنند.

اما روز دوشنبه کمیته ای در مورد این موضوع گفتند: پروژه های انرژی هسته ای نباید واجد شرایط باشند اما برخی از پروژه های گازی می توانند فقط بودجه انتقال دریافت کنند.

این کمیته با اعمال قوانین مالی سبز برای تأمین بودجه پروژه های گازی موافقت کرد که به طور حتم چنین پروژه هایی از لیست مشملین حذف خواهند شد.

مجمع قانونگذاری در ماه سپتامبر در مورد تصویب قوانین رای خواهد داد.

گاز در هنگام سوختن در نیروگاه ها تقریباً ۵۰ درصد CO2 کمتر نسبت به زغال سنگ منتشر می کند. با این حال این سوخت “کربن صفر” نیست و با نشت متان که یک گاز گلخانه ای قوی است همراه می باشد./زیست انلاین

منبع: reuters

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا