اخبارگزارشمحیط زیست در صنعت و معدن

ساخت‌وساز از مهم‌ترین عوامل آلودگی هواست، سهم ۸۰ درصدی سنتی‌سازی از تسهیلات

مدیرعامل بانک مسکن بخش ساختمان را یکی از مهمترین عوامل آلودگی هوا دانست و گفت: بیش از ۸۰ درصد تسهیلات ارائه شده از سوی بانک مسکن در سال جاری در بخش سنتی‌سازی استفاده شده است.

ابوالقاسم رحیمی انارکی در مراسم افتتاحیه نخستین جشنواره ملی نوآوری در حوزه ساخت‌وساز که در کارخانه نوآوری آزادی برگزار شد و با بیان اینکه بخش ساخت و ساز در حوزه نوآوری نسبت به سایر حوزه ها عقب تر است، گفت: در حال حاضر بیش از ۴۰ درصد از سوخت فسیلی جهان در حوزه ساخت و ساز و مسکن مصرف می شود.

وی بخش ساختمان را یکی از مهم‌ترین منابع آلودگی کشور دانست و اظهار کرد: از سال گذشته در مجموعه سیاست‌های اعتباری بانکی تسهیلاتی را متناسب با تکنولوژی ساخت تعیین کردیم که از مجموع این تسهیلات در سال جاری ۸۰ درصد در بخش سنتی سازی، ۱۷.۵ درصد در بخش حرفه‌ای سازی و ۲.۵ درصد در بخش فناوری های نوین مورد استفاده قرار گرفت.

مدیرعامل بانک مسکن افزود: با وجود افزایش سهم حرف‌های سازی و فناوری‌های نوین سهم این بخش هنوز اندک است و این امر نشان می‌دهد که این حوزه جای کار بیشتری دارد.

رحیمی انارکی وی با بیان اینکه استقبال چشمگیری از تکنولوژی های جدید در حوزه ساخت و ساز در کشور ما انجام نشده است، تصریح کرد: بر همین اساس ما به عنوان یک مسئولیت اجتماعی و وظیفه خود می دانیم که روی این موضوع پافشاری کنیم و بر همین اساس در نخستین گام جشنواره ملی نوآوری در ساخت و ساز را برگزار کردیم که باعث استقبال خوبی مواجه شده می‌تواند امیدوار کننده باشد.

وی با بیان اینکه توجه به موضوع توسعه پایدار در دستور کار بانک مسکن و شرکت‌های زیرمجموعه مانند شرکت سرمایه‌گذاری مسکن قرار دارد، خاطرنشان کرد: ما در تلاشیم که واحدهایی را که این شرکت‌ها احداث می‌کنند ویژگی‌های خاصی را متناسب با اقلیم و طبیعت داشته باشند در واقع این واحدها باید حداقل انرژی ممکن را استفاده کنند و در تقابل با محیط زیست قرار نگیرند.

مدیرعامل بانک مسکن همچنین از راه اندازی گارانتی و تضمین ساخت برای اولین بار در شرکت سرمایه‌گذاری مسکن خبر داد و گفت: ما ضمانت ساخت را در اختیار خریداران قرار می‌دهیم تا بتوانیم با این اتفاقات تحولی در صنعت ساختمان ایجاد کنیم.

به گفته رحیمی انارکی، بانک رهنی ایران در سال‌های دور پیشگام وارد کردن تکنولوژی‌های جدید در حوزه ساخت و ساز بوده است.

وی ابراز امیدواری کرد که بانک مسکن نیز در ادامه این روند بتواند در حوزه ساخت و ساز کشور و ورود تکنولوژی های جدید به این حوزه موفق عمل کند.ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا