اخبارگزارشمحیط زیست در صنعت و معدن

فاضلاب صنعتی دوباره روانه تالاب صالحیه شد،اعلام جرم علیه دو شهرک صنعتی

 مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز از سرریز شدن فاضلاب دو شهرک صنعتی نظرآباد و سپهر و ورود فاضلاب به تالاب صالحیه خبر داد و گفت: این موضوع از سوی محیط زیست به دستگاه قضایی اعلام شده است.

فردین حکیمی با اشاره به بارندگی‌های اخیر در استان گفت: این بارندگی‌ها باعث سرریز شدن فاضلاب دو شهرک صنعتی نظرآباد و سپهر و ورود فاضلاب به تالاب صالحیه شد.

حکیمی افزود: این موضوع ضمن برآورد خسارت وارد شده به اطلاع دادگاه رسیده و علیه این دو شهرک صنعتی اعلام جرم شده است.

وی در خصوص آخرین وضعیت تصفیه‌خانه فاضلاب این دو شهرک صنعتی هم خاطرنشان کرد: شهرک صنعتی سپهر فاقد تصفیه خانه است اما عملیات اجرایی ساخت آن از مدتی پیش شروع شده است؛ شهرک صنعتی نظرآباد هم تصفیه خانه دارد اما با استانداردهای محیط زیست منطبق نیست و بر همین اساس ساخت یک مدل دیگر تصفیه خانه را آغاز کرده و با خریداری تجهیزات، حوضچه‌های تصفیه‌خانه را نیز اضافه کرده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست البرز در خصوص آخرین وضعیت تالاب صالحیه هم گفت: آبگیری تالاب تا کنون به خوبی انجام شده است.

وی افزود: محیط زیست همچنان پیگیر ثبت رسمی تالاب صالحیه است، این موضوع باید در شورای عالی حفاظت محیط زیست مطرح شود؛ در هر صورت به دنبال آن هستیم تا این محدوده را حداقل به عنوان منطقه شکار ممنوع ثبت کنیم.

بهمن ماه سال گذشته بود که یک فعال محیط زیست از ورود جریان فاضلاب صنعتی به تالاب صالحیه خبر داد؛ با انتشار این خبر و پیگیری مسئولان استان، مدیران سه شهرک صنعتی متخلف به دادسرا معرفی شدند تا برنامه خود را در قبال فاضلاب، مشخص و اصلاح این وضعیت را تسریع کنند.

«تالاب صالحیه» نظرآباد، تنها تالاب استان البرز است که وسعت آن به ۱۰ هزار هکتار می‌رسد. این تالاب فصلی از رودخانه کردان تامین می‌شود و در فصل گرما به دلیل نیاز کشاورزان رو به خشکی می‌رود و دیگر آبی برای سیراب کردن آن باقی نمی‌ماند.

این تالاب در سال‌های گذشته به زیستگاه ده‌ها گونه جانوری عمدتا پرنده تبدیل شده است، گونه‌هایی که پس از خشک شدن از ‌تالاب مهاجرت می‌کردند، اما اخیرا پس از آبگیری مجدد در سال ۱۳۹۷ تعدادی از آنها به این تالاب بازگشته‌اند.ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا