چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲
خانه / محیط زیست / تداوم تولید روزانه ۷۵۰۰ تن ‍‍پسماند در شهر تهران
تداوم تولید روزانه ۷۵۰۰ تن ‍‍پسماند در شهر تهران

تداوم تولید روزانه ۷۵۰۰ تن ‍‍پسماند در شهر تهران

همزمان با اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در کشور از پایان بهمن ماه سال گذشته، حجم و ترکیب ‍‍پسماندهای تهران تغییر کرد و به‌رغم تلاش‌هایی که طی سال‌های گذشته برای کاهش میزان ‍‍پسماند تولیدی شده بود میزان حجم ‍‍پسماندهای تولیدی بار دیگر افزایش ‍‍پیدا کرد و به گفته رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران با توجه به تداوم شیوع کرونا میزان و حجم ‍‍پسماند تولیدی روزانه در تهران ‍‍نسبت به فروردین ماه سال جاری تغییر قابل توجهی نکرده است.

 براساس آمار و اطلاعات شهرداری تهران میزان ‍‍پسماند تولیدی در شهر تهران از ۷۵۰۰ تن به ۴۹۰۰ تن در روز کاهش ‍‍پیدا کرده بود اما با شیوع ویروس کرونا ‍‍پسماندهای تولیدی در ‍‍پایتخت به همان میزان سابق یعنی ۷۵۰۰ تن بازگشت اما با این تفاوت که حجم قابل توجهی دستکش و ماسک و … ترکیب همیشگی ‍‍پسماند را برهم زد.

همچنین پسماندهای عادی استان تهران نیز نسبت به سال‌های اخیرهم از نظر حجم و میزان و هم از نظر ترکیب زباله تغییر کرد. افزایش میزان پسماند تولید شده تنها ناشی از افزایش استفاده از ماسک، دستکش و وسایل حفاظتی نبود بلکه افزایش استفاده از مواد غذایی بسته‌بندی شده و مصرف مواد شوینده و ضد عفونی‌کننده نیز در تغییر ترکیب پسماند شهری موثر بود.

فاطمه اکبر‍‍پور – رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران گفته بود که میزان پسماند تولید شده روزانه در بیمارستان‌های شهر تهران در اوایل اسفند ۹۸، به ۸۰ تن و در اواخر اسفند ماه به ۹۰ تن رسید و این میزان در فروردین ماه بین ۸۰ تا ۱۱۰ تن در روز متغیر شد. همچنین میزان پسماند تولید شده در بیمارستان‌های سایر شهرهای استان تهران در اوایل اسفند ماه و قبل از آن ۱۱ تن در روز و در فروردین ماه با ۱۰ تن افزایش بین ۱۱ تا ۲۰ تن در روز افزایش یافت.

در گذشته پسماندهای بیمارستانی به سه دسته «عادی»،«عفونی، تیز و برنده» و «شیمیایی و دارویی» تفکیک می‌شدند اما طبق جلسه‌ای که در روزهای ابتدایی شیوع بیماری کووید-۱۹ یعنی اوایل اسفند ماه سال ۹۸ با معاونان بهداشت سه دانشگاه علوم پزشکی و سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران برگزار شد، به منظور کاهش و از بین بردن خطر شیوع این بیماری تأکید و تصویب شد که علاوه بر رعایت ضوابط مربوط به پسماندهای بیمارستانی – که از گذشته نیز اجرا می‌شد – در بخش‌هایی از بیمارستان‌ها که بیماران کرونایی بستری می‌شوند، پسماندها داخل کیسه‌های دولایه و سه لایه قرار بگیرد.

علاوه بر آن مقرر شد تمام پسماندهای بیمارستانی – که در گذشته به عادی و عفونی تفکیک می‌شدند – در دسته‌بندی پسماند عفونی قرار گیرند و به عنوان پسماند عفونی در مرکز دفع پسماند کهریزک دفن شوند و اوایل خرداد ماه سال جاری میزان ‍پسماندهای بیمارستانی شهر تهران ۹۰ تن در روز و ‍‍پسماندهای عادی ۷۰۰۰ تا ۷۵۰۰ تن در روز گزارش شد.

رییس اداره محیط زیست انسانی استان تهران ، اظهار کرد: با تداوم شیوع کرونا ویروس در کشور میزان و حجم ‍‍پسماندهای عادی و بیمارستانی در تهران تغییر قابل توجهی نسبت به ماه‌های گذشته نکرده است بنابراین نمی‌توان آن را با ماه‌های گذشته مقایسه کرد./منبع : ایسنا

حتما ببینید

آموزش کودکان درباره بازیافت زباله در آمریکا

آموزش کودکان درباره بازیافت زباله در آمریکا

اداره محیط زیست شهر اسپرینگفیلد در ایالت میزوری آمریکا میزبان رویدادی با عنوان “زباله یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.