انرژی‌های پاک

تسلا اولین پروژه ذخیره‌سازی انرژی خورشیدی قطر را اجرا می‌کند

قطر سرشار از نفت و گاز طبیعی است، اما از سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفته است از اتکا به منابع طبیعی خود بکاهد و شروع به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر کرده است.

به نقل از الکترک، قطر تصمیم به کاهش وابستگی خود به انرژی‌های فسیلی و بهره گیری از انرژی خورشیدی کرده است و اکنون شرکت تسلا باتری های معروف به “Powerpack” خود را در اولین پروژه ذخیره سازی انرژی خورشیدی این کشور مستقر کرده است.

شرکت برق و آب عمومی قطر(KAHRAMAA) این پروژه را یک پروژه آزمایشی برای ذخیره انرژی الکتریکی با استفاده از باتری ها توصیف کرد و نوشت: شرکت برق و آب عمومی قطر اولین پروژه آزمایشی را برای ذخیره انرژی الکتریکی با استفاده از باتری ها در کشور قطر با همکاری گروه “العطیه” و “شرکت تسلا” آغاز کرده است.

قطر از باتری های شرکت تسلا موسوم “Powerpacks” برای ایجاد ظرفیت یک مگاوات یا چهار مگاوات ساعتی استفاده می کند. 

شرکت برق قطر می گوید که از باتری های تسلا برای مدیریت تقاضا در ساعات اوج مصرف استفاده می کند و این پروژه پیشگام، که برای قطر در نوع خود اولین است، برای ذخیره انرژی با استفاده از باتری ها و با هدف تأمین ظرفیت تولید در زمان های اوج مصرف و افزایش بهره وری انرژی و تقویت پایداری شبکه مورد بهره برداری قرار می گیرد.

این شرکت همچنین گفته است که اگر این پروژه موفقیت آمیز باشد، از این باتری ها در پروژه های بزرگتر استفاده خواهد کرد و می گوید: استفاده از سیستم های ذخیره انرژی در شبکه های برق (باتری ها) یکی از سیستم های جهانی برای افزایش بهره وری انرژی و تقویت پایداری محسوب می شود. اهمیت موفقیت این پروژه آزمایشی در تحقق چشم اندازها و راه های جدید برای مشارکت در پروژه های بزرگتر در آینده با اتصال آنها به برخی ایستگاه های پر بار در شبکه برق و ادغام آنها با پروژه های استراتژیک شرکت برق برای انرژی های تجدید پذیر است.

قطر به تازگی یک پروژه خورشیدی ۸۰۰ مگاواتی بزرگ را کلید زده است که استفاده از انرژی خورشیدی را با سرعت بیشتری ممکن می کند.

تسلا همچنین با استفاده از باتری های جدید خود موسوم به “Megapack” قادر به اجرای حجم قابل توجهی از پروژه های بزرگ ذخیره انرژی است.

این پروژه در قطر اکنون یک استقرار جدید از باتری های “Powerpack” تسلا است که برای پروژه های تجاری کوچکتر مورد استفاده قرار می گیرد./ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا