پنجشنبه , ۱۸ خرداد ۱۴۰۲
خانه / محیط زیست در صنعت و معدن / جلوگیری از فعالیت کامیون‌های در حال برداشت غیرمجاز شن و ماسه رودخانه سیاهکل
جلوگیری از فعالیت کامیون‌های در حال برداشت غیرمجاز شن و ماسه رودخانه سیاهکل

جلوگیری از فعالیت کامیون‌های در حال برداشت غیرمجاز شن و ماسه رودخانه سیاهکل

رییس اداره حفاظت محیط زیست سیاهکل گفت: امروز از فعالیت کامیون‌ها و بیل میکانیکی که درحال برداشت غیرمجاز شن و ماسه بودند، جلوگیری شد. 

لطیف جواهر دشتی گفت: از اسفندماه سال گذشته اعلام کردیم که تا پایان فروردین سال ۹۹، برداشت شن و ماسه از رودخانه‌ها ممنوع است زیرا در فصل تخم‌ریزی آبزیان ارزشمند رودخانه‌ها از جمله ماهیان به سر می‌بریم و نباید هیچ گونه خطری آنها را تهدید کند.

وی افزود: متاسفانه برخی افراد سودجو نسبت به این ممنوعیت‌ها بی‌توجهی می‌کنند که با برخورد جدی ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان مواجه می‌شوند.

جواهر دشتی ادامه داد: برداشت بی‌رویه شن و ماسه از رودخانه‌ها نه تنها گونه‌های جانوری و آبزی را در رودخانه‌ها با تهدید انقراض نسل مواجه می‌کند، بلکه محیط زیست خود رودخانه‌ها را نیز تخریب می کند.

وی تصریح کرد: ورود به رودخانه‌ها و برداشت شن و ماسه با کامیون‌ها علاوه براینکه نسل گونه‌های مهم گیاهی و جانوری را تهدید می‌کند به درختان و درختچه‌های بومی کنار رودخانه‌ها که بسیار در حفاظت از محیط زیست رودخانه و منطقه مهم هستند، آسیب جدی وارد می‌کند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سیاهکل با بیان اینکه شهرستانهایی که در جوار رودخانه سفیدرود هستند از دست سودجویان و متخلفین در امان نیستند گفت: محیط بانان شهرستان سیاهکل به صورت شبانه‌روزی در حال گشت‌زنی هستند.

وی افزود: صبح امروز چند دستگاه کامیون مشاهده شدند که در حال برداشت غیرمجاز شن و ماسه از منطقه مرزی شهرستان سیاهکل بنام بازقلعه دژ بودند.

جواهر دشتی تصریح کرد: ماموران یگان حفاظت این شهرستان موفق شدند با شناسایی عامل برداشت غیرمجاز شن و ماسه در محدوده مرزی شهرستان سیاهکل و بخش سنگر از ادامه فعالیت آنها جلوگیری کنند.

وی افزود: ضمن توقف عملیات برداشت، پرونده متخلفین جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی ارسال شده است.

رییس اداره محیط زیست شهرستان سیاهکل گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون مامورین حفاظت محیط زیست با گشت و کنترل کلیه مناطق و با رعایت اصول بهداشتی، محیط بانان و مأموران یگان حفاظت محیط زیست استان، طی این مدت موفق به کشف و جلوگیری از تخلفات متعدد در زمینه های شکار، صید، تخریب اراضی، قاچاق چوب و همچنین برداشت های غیر مجاز شن و ماسه در سطح شهرستان شدند./ایسنا 

حتما ببینید

پلمب واحد سه کارخانه سیمان دورود به دلیل آلودگی محیط زیست

پلمب واحد سه کارخانه سیمان دورود به دلیل آلودگی محیط زیست

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دورود از پلمب واحد سه کارخانه سیمان این شهرستان به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.