محیط زیست

موضوع امسال روز زمین چه خواهد بود؟

روز زمین هر سال در ۲۲ آوریل برگزار می‌شود و یکی از بزرگترین جنبش‌های اعتراضی زیست‌محیطی در این سیاره است.

به نقل از ویفروم، موضوع روز زمین امسال «سیاره در برابر پلاستیک» است  و مبارزان خواستار کاهش ۶۰ درصدی تولید پلاستیک تا سال ۲۰۴۰ هستند.

گزارش جهانی ریسک‌های مجمع جهانی اقتصاد در سال ۲۰۲۴ نشان می‌دهد که خطرات زیست محیطی نیمی از ۱۰ خطر بزرگ را در ۱۰ سال آینده تشکیل می‌دهند.

هر سال در ۲۲ آوریل، حدود یک میلیارد نفر در سراسر جهان برای افزایش آگاهی در مورد بحران آب‌وهوا و ایجاد تغییرات رفتاری برای حفاظت از محیط زیست اقدام می‌کنند.

شرکت در روز زمین می‌تواند اشکال مختلفی از جمله پروژه‌های کوچک خانه یا کلاس درس مانند کاشت گیاهان یا جمع‌آوری زباله داشته باشد. مردم همچنین داوطلب می شوند تا درخت بکارند، به سایر طرح‌های زیست محیطی بپیوندند یا در اعتراضات خیابانی در مورد تغییرات آب‌وهوا و تخریب محیط زیست شرکت کنند.

کمپین‌ها و پروژه‌های رسمی روز زمین با هدف افزایش سواد زیست محیطی و گرد هم آوردن افراد یا گروه‌های همفکر برای رسیدگی به مسائلی مانند جنگل‌زدایی، از بین رفتن تنوع زیستی و سایر چالش‌ها انجام می‌شود.

موضوع جهانی روز زمین امسال «سیاره در برابر پلاستیک» است که تهدیدی را که پلاستیک برای سلامتی انسان ایجاد می‌کند به رسمیت می‌شناسد و کمپین‌هایی که خواستار کاهش ۶۰ درصدی تولید پلاستیک تا سال ۲۰۴۰ هستند.

از ۲۳ تا ۲۹ آوریل ۲۰۲۴، دولت‌ها و سازمان‌های غیردولتی از سراسر جهان در اتاوا، پایتخت کانادا، گرد هم می‌آیند تا به مذاکره درباره شرایط پیمان جهانی پلاستیک سازمان ملل ادامه دهند.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا