انرژی‌های پاکهوا

افتتاح ۴ نیروگاه خورشیدی در پایتخت تا پایان سال

مدیرکل محیط زیست شهرداری تهران از افتتاح چهار نیروگاه خورشیدی در مناطق ۴،۵،۹،۲۱ تا پایان سال خبر داد.

حلیاسادات حسینی اظهارکرد: یکی از معضلات آلودگی هوا در ایران مصرف سوخت است. این مصرف سوخت شامل سوخت‌های فسیلی و سوخت خودروها می شود. ایران در مصرف سوخت رتبه اول دنیا را دارد و بخش زیادی از سهم آلودگی هوا در شهرها متعلق به سوخت‌های فسیلی است.

وی افزود: با توجه به تشخیص نهادهای دولتی شهرداری موظف است که ۲۰ درصد از مصارف ساختمان‌های خود را از سوخت خورشیدی تامین کند اما با توجه به بحث مسئولیت‌پذیری اجتماعی علاوه بر تجهیز ساختمان‌های شهرداری به نیروگاه‌های خورشیدی، تعدادی از نیروگاه‌ها در فضای عمومی و بوستان‌ها احداث می‌شوند. 

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران تأکید کرد: در حال حاضر بزرگ‌ترین نیروگاه خورشیدی شهرداری‌های کشور در بوستان سرخه حصار ایجاد شده است.

حسینی با بیان اینکه با افتتاح‌هایی که در نیمه دوم سال ۱۴۰۱ داشتیم، توانستیم بیشترین میزان ظرفیت نیروگاه‌های خورشیدی را در چند سال اخیر در شهرداری تهران نیز رقم بزنیم، ادامه داد: در حال حاضر  ظرفیت ۱۳۰۰ کیلووات، انرژی تولیدی از نیروگاه‌های خورشیدی را داریم که در ۵۶ نقطه از شهر تهران واقع است‌. این میزان از تولید انرژی خورشیدی به تنهایی میزان زیادی از سطح کربن را در شهر تهران کاهش می‌دهد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اشاره به اینکه بزرگترین نیروگاه خورشیدی، روی ساختمان های شهرداری تهران، حدودا تا پایان خرداد ماه سال آینده به ظرفیت تقریبا ۱۰۰ کیلووات به بهره‌برداری می‌رسد، ادامه داد: چهار نیروگاه خورشیدی دیگر نیز در  مناطق ۲۱ ، ۹، ۵ ، ۴ در حال احداث است که پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال به بهره‌برداری برسد. این نیروگاه‌ها ۲۵۰کیلووات به ظرفیت تولیدی انرژی خورشیدی اضافه خواهد کرد.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از عوامل موثر بر هوای پاک، معاینه فنی موتورخانه‌هاست، گفت: در شهرداری تهران کلیه ساختمان‌های مناطق ۲۲ گانه حتی ساختمان‌های مرتبط با پشتیبانی هم مورد معاینه فنی قرار می‌گیرند و شرکت‌هایی که مورد تایید سازمان ملی استاندارد هستند، ساختمان‌های ما را ممیزی می‌کنند و تقریبا تمام ساختمان‌ها هر ساله گواهی معاینه فنی‌شان تمدید خواهد شد. این هم یکی از ارکان مرتبط با هوای پاک است که شهرداری تهران به این تکلیف خود نیز به صورت کامل عمل کرده است.

حسینی افزود: در بحث کمربند سبز هم با توجه به زحماتی که سازمان بوستان‌ها کشیده با ۲۰۰۰ نهالی که در هفته درختکاری کاشته می‌شود، تقریبا تا پایان ۱۴۰۳ ماده قانون مربوط به کمربند سبز  به صورت کامل پوشش داده خواهد شد.

مدیرکل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ادامه داد: در بحث پسماندسوزی هم طبق قانون هوای پاک شهرداری تهران مکلف است این موضوع را هم پیگیری کند و ما این موضوع را رصد کرده ایم. در طرح جامع پسماند هم تکالیفی در رابطه با مدیریت پسماند مشخص شده است. با اجرای طرح نوماند نیز قطعا آن‌هایی که به‌صورت غیر مجاز در زمینه تفکیک فعالیت دارند، دستشان از این موضوع کوتاه خواهد شد.

حسینی در ادامه گفت: اقدامات دیگری نیز در منطقه ۱۹ در  رابطه با تفکیک غیرمجاز صورت گرفته که خیلی از این واحدها تخریب شده و خیلی از نقاط بی دفاعی که این مراکز تفکیک غیرمجاز در آنجا مستقر می‌شدند تخریب و به خیابان یا میدان تبدیل شده‌اند همچنین یک کارخانه در منطقه ۱۹ تاسیس شده که از لاستیک، تاتامی یا تشک‌های مورد استفاده در باشگاه‌های ورزشی تولید می‌کند. با این روش پیش‌بینی می‌شود بخش بسیار زیادی از پسماند سوزی برطرف شود و در مورد بخش‌های به جای مانده نیز پیگیری خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه در رابطه با برقی‌سازی، معاینه فنی و موارد حوزه حمل و نقل و ترافیک هم در این دوره مدیریت شهری اتفاقات خوبی افتاده است، ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم فرهنگ استفاده از اتومبیل های برقی را جا انداخته و در کنار نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی اتفاقات خوبی در این حوزه رقم بخورد.

به گزارش سایت شهر حسینی در پایان خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دی در تقویم به عنوان روز هوای پاک و یک هفته به عنوان هفته هوای پاک نامگذاری شده که بیشتر هدف آن معطوف به آموزش و فرهنگسازی در بین شهروندان است‌.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا