شهرو محیط‌زیستمحیط زیست

پایتخت سبز جدید اروپا برای سال ۲۰۲۴ انتخاب شد

عنوان پایتخت سبز جدید اروپا در سال ۲۰۲۴ به والنسیای اسپانیا تعلق گرفت.

والنسیا اسپانیا به‌طور رسمی پایتخت سبز اروپا در سال ۲۰۲۴ نام‌گذاری شد. شهر برای جشن گرفتن این دستاورد بیش از ۴۰۰ فعالیت و رویداد برای مخاطبان تخصصی در پایداری، تولید و تجارت تا همه ساکنان والنسیا برنامه‌ریزی کرده که هدف آن‌ها افزایش آگاهی در مورد بحران سه‌گانه «آلودگی»، «از دست دادن تنوع زیستی و تغییرات آب و هوایی» و «توانمندسازی مردم برای اقدام در مقابل این تغییرات» است.

والنسیا، پایتخت سبز اروپا

والنسیا به‌واسطه استراتژی پایداری بلندپروازانه خود، عنوان پایتخت سبز اروپا در سال ۲۰۲۴ را به دست آورد. این شهر که برای چندین دهه تحت هدایت یک جنبش مدنی جسورانه برای حفظ تغییر واقعی بوده است، دارایی خود را مردم والنسیا می‌داند و قصد دارد با افزایش تجارب سبز شهروندان در سال جاری، از حمایت‌های بیشتری از سوی آن‌ها به‌منظور ایجاد تغییراتی بهره‌مند شود که همه ساکنان برای آینده‌ای بهتر به آن نیاز دارند.

شعار والنسیا «همه با هم در مأموریتی واحد» است و در این راستا مقامات شهری و ساکنان آن در کنار هم برای دستیابی به بی‌طرفی آب‌وهوایی و اهداف زیست‌محیطی خود فعالیت می‌کنند. این شهر با تأکید شدید بر مردم، به تلفیق مؤثر واکنش‌ها نسبت به چالش‌های زیست‌محیطی و اجتماعی می‌پردازد که این امر والنسیا را به شهری پیشرو در گذار به پایداری و یک منبع الهام‌بخشی برای سایر شهرهای اروپایی تبدیل کرده است.

پایتخت سبز جدید اروپا برای سال ۲۰۲۴ انتخاب شد

پایتخت سبز اروپا چیست؟

پایتخت سبز اروپا در سال ۲۰۱۰ توسط کمیسیون اروپا راه‌اندازی شد تا شهرها را به‌سوی سبزتر و تمیزتر شدن، همچنین بهبود کیفیت زندگی برای ساکنان خود تشویق کند. حدود ۷۵ درصد از جمعیت اروپا در شهرها و مناطق شهری زندگی می‌کنند و بسیاری از شهرها نقشی پیشرو در مدیریت تغییرات اجتماعی مورد نیاز در حفاظت از محیط زیست دارند. شهرها در اصل مجریان کلیدی برای اجرای قرارداد سبز اروپایی در سطح محلی هستند.

پایتخت سبز اروپا به شهرهایی با بیش از ۱۰۰ هزار نفر نفر اعطا می‌شود و از زمان راه‌اندازی تاکنون به استکهلم (۲۰۱۰)، هامبورگ (۲۰۱۱)، ویتوریا-گاستیز (۲۰۱۲)، نانت (۲۰۱۳)، کپنهاگ (۲۰۱۴)، بریستول (۲۰۱۵)، لیوبلیانا (۲۰۱۶)، اسن (۲۰۱۷)، نایمخن (۲۰۱۸)، اسلو (۲۰۱۹)، لیسبون (۲۰۲۰)، لاهتی (۲۰۲۱)، گرنوبل (۲۰۲۲)، تالین (۲۰۲۳) و والنسیا (۲۰۲۴) تعلق گرفته است. طبق برنامه‌ریزی‌ها این عنوان در ۲۰۲۵ به ویلنیوس اعطا خواهد شد. فراخوانی نیز برای ارسال درخواست به‌منظور دریافت عنوان ۲۰۲۶ پایتخت سبز اروپا در سال راه‌اندازی شده است که تا سی‌ام آوریل ۲۰۲۴ زمان دارد.

پایتخت سبز جدید اروپا برای سال ۲۰۲۴ انتخاب شد

منبع: ایمنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا