سه شنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۲
خانه / کشاورزی و محیط‌زیست / سوزاندن بقایای کشاورزی پس از برداشت ممنوع است
سوزاندن بقایای کشاورزی پس از برداشت ممنوع است

سوزاندن بقایای کشاورزی پس از برداشت ممنوع است

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری ضمن تاکید بر اینکه سوزاندن بقایای کشاورزی پس از برداشت ممنوع است، از تشکیل ۲۵ پرونده قضایی برای کشاورزانی که نسبت به سوزاندن بقایای کشاورزی اقدام کرده اند خبر داد.

محمد رستگاری با بیان اینکه برابر ماده ۳۰ آیین‌نامه‌ اجرایی‌ قانون‌ مدیریت‌ پسماندها و ماده ۲۰ قانون هوای پاک سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع است، افزود: بر همین اساس متخلف حسب مورد به جزای نقدی درجه شش موضوع ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

وی از کشاورزان خواست به هیچ عنوان پس از برداشت نسبت به آتش زدن بقایای گیاهی اقدام نکنند و تصریح کرد: طی سال زراعی گذشته ۲۵ پرونده قضایی برای متخلفان در این خصوص در سطح شهرستان ری تشکیل شده است که این امر در سال جاری نیز با جدیت پیگیری می شود.  

رستگاری افزود: وزارت جهاد کشاورزی مکلف است مفاد این ماده را به طرق مقتضی به اطلاع بهره‌برداران بخش کشاورزی، عشایری و منابع طبیعی برساند.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری با اشاره به لزوم به کارگیری روش‌های جایگزین از جمله کشاورزی حفاظتی پس از برداشت غلات در مزارع گفت: از جمله مزایای حفظ بقایای گیاهی در سطح مزرعه، جلوگیری از آلودگی هوا و حفظ محیط زیست، جلوگیری از فرسایش آبی و بادی خاک مزارع، افزایش حاصلخیزی و بهبود ساختمان خاک، صرفه جویی در مصرف آب برای تولید محصولات جالیزی و کاهش تبخیر و تعرق از سطح خاک، کاهش مصرف نهاده‌های کشاورزی و هزینه‌های تولید و کاهش تردد خودروها در سطح مزارع است.

منبع: ایسنا

حتما ببینید

نیازهای کشاورزان در «کشاورزی هوشمند»

نیازهای کشاورزان در «کشاورزی هوشمند»

با توجه به بحران جدی آب در جهان که ایران هم از این مسأله مستثنی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.