انرژی‌های پاکمحیط زیست

شش منبع عجیب و غریب انرژی

در حالی که نیروی خورشیدی، بادی و برق آبی، برخی از شناخته شده ترین منابع انرژی تجدیدپذیر هستند، بسیاری از منابع انرژی غیرمتعارف و حتی عجیب می‌توانند نقش مهمی در حرکت به سمت آینده‌ای سبزتر داشته باشند.

منابع انرژی تجدیدپذیر با حرکت جهان به سمت آینده‌ای پایدارتر و سبز، اهمیت فزاینده ای پیدا می کنند. وب سایت اویل پرایس در گزارشی، شش منبع دور از ذهن انرژی تجدیدپذیر را مورد بررسی قرار داده است:

۱- فضولات گاو

کود گاوی یک منبع انرژی دور از ذهن است که قرنها مورد استفاده قرار گرفته است. هنگامی که کود گاوی در یک مخزن هاضم بی هوازی قرار می گیرد، میکرو ارگانیسم‌ها، مواد آلی را بدون اکسیژن تجزیه کرده و بیوگاز تولید می کنند که می‌تواند برق یا گرما تولید کند. بیوگاز حاصل از فضولات گاو، مزایای متعددی نسبت به سوخت‌های فسیلی سنتی دارد زیرا باعث کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای شده و کود طبیعی تولید می‌کند.

۲- سیب زمینی

سیب زمینی از دهه ۱۸۰۰ زمانی که برای اولین بار برای تامین نیروی تلگراف استفاده شد، منبع انرژی بوده است. یک باتری سیب زمینی از طریق دو الکترود فلزی که در سیب زمینی قرار داده شده و با سیم و یک لامپ یا موتور وصل شده اند، برق تولید می‌کند. اگرچه سیب‌زمینی نمی‌تواند برق کافی برای کاربردهای بزرگ تولید کند، اما همچنان پتانسیلی کاربردهای کوچک مانند روشنایی اضطراری را دارد.

۳- فضولات انسانی

فضولات انسانی یکی دیگر از منابع شگفت انگیز انرژی تجدیدپذیر است که می‌تواند از طریق هضم بی هوازی، به بیوگاز تبدیل شود. تصفیه خانه های فاضلاب می‌توانند گاز متان تولید شده در این فرآیند را جذب کرده و از آن برای تولید برق یا گرمایش ساختمان‌ها استفاده کنند.

۴- جلبک

جلبک گزینه بعیدی برای منبع انرژی به نظر می رسد، اما به دلیل سرعت رشد بالا و توانایی رشد در محیط‌های مختلف مانند حوضچه ها یا مخازن، پتانسیل بسیار بالایی دارد. جلبک می‌تواند برداشت شده و به سوخت‌های زیستی مانند بیودیزل یا اتانول تبدیل شود.

۵- تفاله‌های قهوه

تفاله‌های قهوه را می‌توان از طریق تجزیه در اثر حرارت، که شامل گرم کردن آنها بدون اکسیژن است، به سوخت زیستی تبدیل کرد. محصول به دست آمده، حاوی روغنهایی است که می‌توان آنها را برای تولید بیودیزل استخراج کرد.

۶- سالن‌های رقص

کاشی‌های جنبشی نصب‌شده در سالن‌های رقص، از حرکت رقصنده‌ها استفاده می‌کنند تا الکتریسیته تولید کنند که می‌تواند روشنایی یا سایر سیستم‌های الکتریکی داخل ساختمان‌ها را تامین می‌کند. این منابع غیر متعارف ممکن است در نگاه اول عجیب به نظر برسند، اما فرصت‌هایی برای خلاقیت و نوآوری در توسعه راه‌حل‌های پایدار برای نیازهای انرژی ما، فراهم می کنند.

خلاقیت، محرک‌گذار انرژی سبز

گذار به سوی آینده ای سبزتر، نیازمند ایده های جدید، راه حلهای نوآورانه و تفکر خلاق از سوی همه بخش ها، از جمله افراد، مشاغل و دولت‌ها است. با استفاده از این منابع غیرمتعارف انرژی، علاوه بر این که می‌توانیم ردپای کربن خود را کاهش دهیم، راه را برای صنایع جدید هموار می کنیم و در عین حال، فرصت‌های شغلی را همراه با رشد اقتصادی ایجاد می کنیم.

در برآیند کلی، اگر ما به کاوش گزینه‌های فراتر از سوخت‌های فسیلی سنتی ادامه دهیم، احتمالات فراوانی برای انرژی‌های تجدیدپذیر وجود دارد. به منظور تحقق این امر، خلاقیت، نوآوری و همکاری بین دانشمندان، مشاغل و دولت‌ها ضرورت دارد.

شش منبع عجیب و غریب که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفتند، تنها چند نمونه از احتمالات متعدد هستند. با این حال، روشن است که استفاده از منابع غیرمتعارف و در عین حال پایدار، کمک می‌کند تا به هدف‌مان برای محیطی پاک‌تر دست یابیم و در نتیجه آینده سبزتری را تضمین کنیم.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا