کشاورزی و محیط‌زیستمحیط زیست

تحقق امنیت غذایی با توسعه کشاورزی هوشمند در کشور

موافقت‌نامه همکاری مشترک در حوزه امنیت غذا، به امضای معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری و وزیر جهاد کشاورزی رسید.

توافق‌نامه همکاری با هدف ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی‏ در حوزه امنیت غذایی و ایجاد و توسعه شهرک‌های مولد کشاورزی با اولویت توسعه شهرک‌های گلخانه‌ای و شیلاتی با برآورد خلق ارزش ۵ ساله حداقل ۵۰ تا ۱۰۰ هزار میلیارد تومان توسط روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری و سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی امضا شد.

دهقانی فیروزآبادی در مراسم امضای این توافق‌نامه، همکاری‌های اثربخش وزارت جهاد کشاورزی در همراهی با تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق امنیت غذا را شایسته تقدیر دانست و گفت: وزارت جهاد کشاورزی تلاش خوب و اثربخشی را در مسیر امنیت غذا صورت داده است. یکی از مهم‌ترین مصادیق دانش بنیان شدن اقتصاد، زنجیره ارزش غذا است.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهوری با تاکید بر این‌که باید به تمامی بخش‌های زنجیره ارزش غذا توجه شود، ادامه داد: از مجوزها برای تامین زمین جهت کشت نوآورانه، برخورداری از  یک الگوی کشت مبتنی بر استانداردها، مجموعه‌هایی که این اولویت‌ها و راهبردها را نظارت می‌کند تا شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور، همگی در این زنجیره ارزش قرار دارند.

وی با تاکید بر این‌که در فرآیند یادشده می‌بایست مراقبت علمی صورت بگیرد، اظهار کرد: در این فرآیند، آموزش نقشی مهم ایفا می‌کند. ایجاد مجموعه‌ای از گلخانه‌های کوچک، پس از مدتی شهرک‌های گلخانه‌ای را شکل می‌دهد که در نهایت به برند تبدیل می‌شود و زمین این گلخانه‌ها ارزش واقعی خود را خواهند یافت. شاید این مجموعه از هزار هکتار فراتر نرود، اما می‌تواند الگویی باشد که کار دانش‌بنیان در عرصه کشاورزی ترویج و رسوخ پیدا کند.

توسعه گلخانه‌های هوشمند و بومی

سید جواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی نیز با اشاره به توسعه الگوی گلخانه‌های بومی، اظهار کرد: بومی‌سازی و توسعه گلخانه‌های هوشمند، الگویی است که با همراهی و همکاری دانش‌بنیان‌ها دنبال می‌کنیم. سبک‌سازی و ارزان سازی گلخانه از موارد مهم و حائز اولویت است که معاونت علمی می‌تواند در آن نقش آفرینی کند.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این‌که یکی از ضعف‌های در حوزه کشاورزی هوشمند، مساله سرمایه‌گذاری است ادامه داد: سهم کشاورزی از تولید ناخالص داخلی بالغ بر ۱۱ درصد است، در حالی‌که میزان سرمایه گذاری در این حوزه ۴ درصد است. این امر نشان می‌دهد که باید انگیزه برای سرمایه گذاری در کشاورزی افزایش پیدا کند و سرمایه گذاران را از سایر بخش‌ها به سرمایه‌گذاری در حوزه کشاورزی ترغیب کنیم.

وی افزود: بخش کشاورزی بخش‌های پرسودی دارد که یکی از آن‌ها آبزی‌پروری است که سوددهی آن‌ها به مراتب از برخی صنایع سودآورتر خواهد بود.

ساداتی نژاد، حوزه باغداری را یکی از ظرفیت‌های بزرگ و کم‌تر شناخته شده کشاورزی داخلی دانست و گفت: بخش باغداری یکی از بخش‌های سودآور بشمار می‌رود که نیاز داریم این عرصه به عنوان یک محور اقتصادی و پول ساز مورد توجه قرار بگیرد.

وزیر جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان که توجه ویژه‌ای به حوزه کشاورزی داشته و به این دغدغه و تاکید رهبر انقلاب پاسخ گفته‌اند، قدردانی می‌کنم. این حوزه دارای ظرفیت بسیاری است و می‌تواند دستاوردهای ارزنده‌ای را به همراه بیاورد.

در بخش دیگری از این مراسم حمید ذوالفقاری، سرپرست معاونت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان به معرفی طرح ملی ایجاد و توسعه شهرک‌های مولد و دانش‌بنیان گلخانه‌ای و شیلاتی پرداخت.

حسین ملازاده، دبیر ستاد توسعه فناوری‌های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی نیز گزارشی از سامانه هوشمند کشاورزی ارائه داد.

محورهای تفاهم‌نامه
طراحی، جانمایی، ایجاد، توسعه و ارتقاء عملکرد شهرک‌های مولّد و دانش‌بنیان گلخانه‌ای و کشت محصولات کشاورزی در محیط‌های کنترل‌شده به میزان ۲۴۰۰ هکتار، با محوریت تولیدات سبزی و صیفی، تولیدات گل و گیاهان زینتی و میوه‌های گرمسیری از محورهای اصلی این موافقت نامه است.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، حمایت از ایجاد و توسعه واحدهای گلخانه‌‎ای توسط سرمایه‌گذاران و مالکین عمده به میزان حداقل ۱۰۰۰ هکتار، ایجاد و توسعه ۴ شهرک‎ گلخانه‌‎ای هرکدام به میزان حداقل ۴۰۰ هکتار، طراحی، جانمایی، ایجاد، توسعه و ارتقاء عملکرد مزارع پرورش میگو و سایر آبزیان ۱۶۰۰۰ هکتار و توسعه مزارع پرورش میگو و سایر آبزیان توسط سرمایه‌گذاران و مالکین عمده به میزان حداقل ۵۰۰۰ هکتار، ایجاد و توسعه شهر مولّد و دانش‌بنیان میگو و سایر آبزیان با اولویت واحدهای مولدسازی، وزن‌دهی و مزارع تولید لارو مولد در سطح حداقل ۱۰۰۰ هکتار در قالب کنسرسیوم‌هایی شامل نهاد تأمین مالی، شرکت بهره‌بردار و شرکت‌های فناور با اولویت جذب و به‌کارگیری سرمایه‌های خرد، فعال‌سازی و ارتقاء بهره‌وری و عملکرد مزارع موجود پرورش میگو و سایر آبزیان با به‌کارگیری فناوری‌های با قابلیت تجاری‌سازی بالا به میزان حداقل ۲۰۰۰ هکتار در شهرک‌های کشاورزی و ۸۰۰۰ هکتار در خارج از شهرک‌ها، در کنار طراحی، ایجاد و توسعه مزارع پرورش ماهی و سایر آبزیان در دریا به میزان سالانه ۵۰۰۰ تن با رویکرد پهنه‌های حفاظت‌شده و ایمن از سایر محورهای این تفاهم‌نامه همکاری به شمار می‌رود.

منبع: ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا