دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱
خانه / محیط زیست در صنعت و معدن / رویکرد نظارتی محیط زیست در بحث آلایندگی/اعلام شکایت از نیروگاه شازند
رویکرد نظارتی محیط زیست در بحث آلایندگی/اعلام شکایت از نیروگاه شازند

رویکرد نظارتی محیط زیست در بحث آلایندگی/اعلام شکایت از نیروگاه شازند

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: محیط زیست به وظایف قانونی و نظارتی خود عمل کرده و با جدیت پیگیر حذف مازوت سوزی از نیروگاه شازند هست.

یوسف یوسفی ، با اشاره به مصرف سوخت مازوت نیروگاه شازند در چند روز اخیر افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در راستای وظایف قانونی خود با جدیت تمام پیگیر حذف مازوت سوزی از نیروگاه شازند هست و در این خصوص اقدامات قانونی از مسیرهای مختلف به مبادی مسئول اعلام شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به تاکیدات استاندار و مکاتباتی که از مهرماه سال جاری با سازمان حفاظت محیط زیست کشور صورت گرفته است این اداره کل به صورت جدی پیگیر برگزاری جلسه ملی با حضور دستگاه های عضو دیسپاچینگ نفت و گاز به منظور حذف مازوت و تخصیص سهمیه گاز برای نیروگاه است و مقرر است در این جلسه ملی با حضور استاندار و نمایندگانی از سمن های زیست محیطی استان تصمیمات لازم اتخاذ شود.

وی تاکید کرد: کاهش و حذف مازوت از نیروگاه شازند مصوبه چندین سفر ریاست جمهوری از جمله سفر اخیر رئیس جمهور دولت سیزدهم و همچنین مصوبه کارگروه کاهش آلودگی هوای اراک است و در پی مصرف مازوت در نیروگاه شازند اخطاریه لازم زیست محیطی مبنی بر عدم استفاده مازوت به نیروگاه داده شده و به دادستانی شهرستان شازند هم اعلام شکایت شده و دادستان در جریان این موضوع قرار گرفته است.

یوسفی بیان کرد: مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شازند موجب افزایش شاخص‌های آلایندگی هوا و بالا رفتن حجم دی‌اکسید گوگرد در هوا می‌شود که این موضوع برای سلامت مردم زیان آور بوده و تهدید علیه بهداشت عمومی تلقی می شود که با بررسی شکایت از طرف مرجع قضایی قابلیت پیگرد حقوقی طبق ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی را خواهد داشت.  

وی گفت: پایش های محیطی خروجی از صنایع استان و همچنین نیروگاه شازند به صورت حضوری و برخط انجام می شود و تاکنون چندین جلسه با حضور دستگاه های مرتبط و تشکل های زیست محیطی استان در خصوص راهکارهای کاهش آلودگی نیروگاه شازند برگزار شده و پیشنهادات مطروحه در این جلسات مورد بررسی قرار گرفته است .

 یوسفی افزود:  شهرستان اراک از ابتدای سال تاکنون ۹۰ روز آلاینده را سپری کرده است و همچنین به دلیل شرایط خاص آلودگی هوای اراک، در بحث مازوت سوزی درخواست جلسات کارگروه اضطرار آلودگی هوا نیز از طرف اداره کل  به استانداری مرکزی اعلام شده است .

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در پایان خاطرنشان کرد: صیانت از حقوق عامه و حفظ سلامت جامعه برای محیط زیست در اولویت است و مجموعه محیط زیست استان از تمام ظرفیت های قانونی خود در این خصوص استفاده خواهد کرد و در این راستا هیچگونه تسامح و تساهلی صورت نخواهد گرفت./منبع: ایسنا

حتما ببینید

نخستین سیستم مکانیزه باطله سنگ‌آهن کشور در شرکت سنگان خواف راه‌اندازی شد

نخستین سیستم مکانیزه باطله سنگ‌آهن کشور در شرکت سنگان خواف راه‌اندازی شد

مدیر عامل شرکت فولاد سنگان خراسان گفت: نخستین سیستم مکانیزه انباشت باطله خشک سنگ آهن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.