پنجشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۱
خانه / تغییرات اقلیمی / تاثیر تحریم‌ها بر عملکرد ایران در کاهش انتشار کربن
تاثیر تحریم‌ها بر عملکرد ایران در کاهش انتشار کربن

تاثیر تحریم‌ها بر عملکرد ایران در کاهش انتشار کربن

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سند مشارکت معین ملی جمهوری اسلامی ایران برای ارایه به کنوانسیون تغییر اقلیم (NDC) باید از جنبه های فنی، حقوقی و امنیتی بررسی شود.

علی سلاجقه در کارگروه ملی تغییر آب و هوا که با موضوع بررسی سند مشارکت معین ملی جمهوری اسلامی ایران برای ارایه به کنوانسیون تغییر اقلیم (NDC) برگزار شد، تدوین این سند را بسیار حساس و مهم عنوان و اظهار کرد: در تدوین این سند می‌بایست بررسی‌های لازم از سه جنبه فنی، حقوقی و امنیتی مورد توجه قرار گیرد و به تایید دستگاه‌های ذیربط برسد.

معاون رییس جمهوری افزود: آنچه که در نهایت اتفاق می‌افتد، می‌بایست در راستای منافع کشور باشد و ما تنها در این زمینه گام بر می‌داریم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به تحریم‌های اعمال شده بر کشور گفت: این یک اصل اساسی است که کشوری که تحت فشارهای جهانی قرار دارد، هیچ وقت نمی‌تواند در مباحث جهانی مشارکت مطلوبی داشته باشد.

وی تصریح کرد: اگر ما نتوانستیم به تعهدات خود در زمینه کاهش انتشار کربن به‌طور کامل عمل کنیم به دلیل محدودیت‌هایی است که در زمینه‌های مختلف برای ما به وجود آورده‌اند.

سلاجقه با بیان اینکه ما در سند NDC باید مطالبه گر باشیم، خاطرنشان کرد: رویکرد این سند باید به گونه‌ای باشد که مواضع کشور ما را بیان کند.

معاون رییس جمهوری افزود: ما باید با حفظ کرامت خود و در نظر گرفتن عزت، مصلحت و حکمت نظام در کنار جامعه جهانی برای تحقق اهداف محیط زیستی این کنوانسیون تلاش کنیم.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با طرح این پرسش که کشورهای توسعه یافته چه اندازه به تعهدات خود به کنوانسیون تغییرات آب و هوایی برای رسیدن به کربن صفر عمل کرده‌اند، گفت: این کشورها تعهد کرده بودند ۱۰۰ میلیارد دلار به صندوق سبز اقلیم اختصاص دهند اما چقدر از این تعهد محقق شده است؟

سلاجقه با تشکر از تلاش نمایندگان دستگاه‌ها برای تدوین سند NDC ضمن تایید کلیات سند مذکور اظهارکرد: برای اعمال برخی از اصلاحات و به‌روز رسانی این سند می‌بایست جلسه تخصصی برگزار شود و پس از نهایی شدن آن به تایید همه دستگاه‌های عضو برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در جلسه امروز نمایندگان دستگاه‌های مختلف عضو کارگروه ملی تغییر آب و هوا به بحث و بررسی درباره سند مشارکت معین ملی جمهوری اسلامی ایران برای ارایه به کنوانسیون تغییر اقلیم (NDC) پرداختند و از جوانب گوناگون نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کردند./منبع: ایسنا    

حتما ببینید

درختانی که قرار بود به جای قطع، جابجا شوند!

درختانی که قرار بود به جای قطع، جابجا شوند!

صدای اره‌هایی که در جنگل‌های بلوط زاگرس می‌پیچد، دل هر دوستدار طبیعتی را می‌لرزاند، قطع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.