پنجشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۱
خانه / محیط زیست / زنان طلایه‌دار حفاظت از محیط زیست
زنان طلایه‌دار حفاظت از محیط زیست

زنان طلایه‌دار حفاظت از محیط زیست

معاون آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت:در بحث مدیریت محیط زیست، زنان طلایه دار حفاظت از محیط‌ زیست هستند چراکه مسئولیت اصلی اصلاح و مدیریت مصرف در خانواده و جامعه عملاً بر دوش آنها است. زنان می توانند پرورش دهنده و تربیت کننده نسل های دوستدار محیط زیست باشند.

نورالله مرادی در نشستی که با هدف تدوین نظام جامع آماری زنان و خانواده براساس منویات مقام معظم رهبری و سند تحول دولت مردمی همچنین تدوین شاخص‌های آماری زنان و خانواده در حوزه محیط زیست برگزار شد، گفت: در سند تحول دولت مردمی تدوین اطلس جامع آماری فعالیت زنان و خانواده و ایجاد نظام رصد و دیده بانی لحاظ شده است. هدف طرح ارتقای ساختار حکمرانی و بهبود مدیریت، برنامه‌ریزی و داده کاوی حوزه بانوان و خانواده و تقویت کارکردهای موثر در این حوزه است.

وی با اشاره به منزلت زن در فرهنگ ایرانی – اسلامی گفت: بعد از انقلاب اسلامی زنان در همه عرصه‌ها حضور اثرگذاری داشته اند و در حوزه‌های مختلف نقش آفرینی کرده‌اند. مصداق این حضور، فعالیت در عرصه‌های مدیریتی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، ورزشی و کارآفرینی است. امروزه مشاهده می‌کنیم در حوزه‌های هنر، سینما، نویسندگی، تئاتر و … زنان نقش‌های کلیدی و اثربخش دارند و بخش عمده‌ای از محتوای اندیشه‌ای جامعه توسط زنان تولید می‌شود. 

سخنگوی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در بحث مدیریت محیط زیست، زنان طلایه‌دار حفاظت از محیط‌ زیست هستند چراکه مسئولیت اصلی اصلاح و مدیریت مصرف در خانواده و جامعه عملاً بر دوش آنان است. زنان می‌توانند پرورش‌دهنده و تربیت‌کننده نسل‌های دوستدار محیط زیست باشند و در شرایط کنونی که جهان دستخوش تغییرات اقلیمی و تنوع آب و هوایی است، زنان یکی از ارکان اصلی حفظ ، نگهداری و توسعه محیط زیست و محور توسعه اجتماعی و اقتصادی هستند. در سازمان حفاظت محیط زیست هم زنان نقش محوری و کلیدی دارند و می‌توان گفت زنان خبره، متخصص و اثرگذار این سازمان، بخش عمده‌ای از فعالیت سازمان را برای بهبود شرایط محیط زیست کشور برعهده دارند. 

وی در ادامه با توجه به اهمیت تدوین شاخص‌های مناسب گفت: امیدواریم معاونت امور زنان ریاست جمهوری با تعامل مناسب با سازمان محیط زیست و بهره گیری از توان کارشناسی سازمان، به حوزه محیط زیست نگاه متفاوت، عمیق‌تر و متمایز از ادوار گذشته داشته باشند و با بازنگری، بازتعریف و تدوین شاخص‌های جدید مبتنی بر سند تحول دولت همچنین منشور محیط زیستی دولت مردمی، نقش و جایگاه محیط زیست در نظام برنامه‌ریزی کشور به نحو شایسته‌ای تقویت شود. 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، مرادی گفت: زنان به دلیل دارا بودن جایگاه تاریخی، خانوادگی و تمایلات فطری، درک و شناخت بهتر از طبیعت می‌توانند نقش برجسته‌ای در برقراری عدالت آموزشی و تعیین الگوهای مناسب در حفاظت از محیط زیست ایفا کنند. بر این باورم در حفاظت از محیط زیست به مثابه امر اجتماعی و یکی از ارکان اصلی پایداری محیطی و ثروت‌آفرین برای جامعه، زنان بیشترین نقش را دارند و امیدوارم با توجه به رویکرد محیط زیستی دولت مردمی، با حفظ نقش موجود، فرصت‌های بهتری برای اثرگذاری هرچه بیشتر نیز فراهم آید. /منبع: ایسنا

حتما ببینید

درختانی که قرار بود به جای قطع، جابجا شوند!

درختانی که قرار بود به جای قطع، جابجا شوند!

صدای اره‌هایی که در جنگل‌های بلوط زاگرس می‌پیچد، دل هر دوستدار طبیعتی را می‌لرزاند، قطع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.