پنجشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۱
خانه / محیط زیست / فناوری هسته‌ای چه کاربردی در محیط زیست دارد؟
فناوری هسته‌ای چه کاربردی در محیط زیست دارد؟

فناوری هسته‌ای چه کاربردی در محیط زیست دارد؟

معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای می‌تواند به کمک محیط زیست کشور بیاید و اثرگذاری بسیار خوبی بر روی وضعیت زیست محیطی کشور داشته باشد.

سیدپژمان شیرمردی با اشاره به نقش فناوری صلح آمیز هسته‌ای در بهبود وضعیت محیط زیست اظهار کرد: یکی از کاربردهای مهم فناوری هسته‌ای در حوزه محیط زیست است و می‌توان به کمک این فناوری اثرگذاری بسیار خوبی بر روی وضعیت زیست محیطی کشور داشت.

وی افزود: کاهش آلودگی‌های زیست محیطی با پرتودهی گازهای خروجی نیروگاه‌ها انجام پذیر است به شکلی که می‌توان با پرتو دهی، این گازها را به کود کشاورزی تبدیل کرد.

معاون سازمان انرژی اتمی ایران گفت: همچنین می‌توانیم با بهره‌گیری از کاربردهای فناوری هسته‌ای میزان پلاستیک‌ها و لاستیک‌هایی که در محیط زیست وجود دارد را کاهش دهیم و برای حوزه سوخت قابل استفاده کنیم.

شیرمردی عنوان کرد: با پرتودهی پساب‌های صنعتی و شهری می‌توان میزان بار میکروبی و مواد آلی موجود در این پساب‌ها را کم کرد تا از این پساب‌ها در بخش کشاورزی استفاده کرد و این کار نیز یکی دیگر از نقش‌های مهم و اثرگذار فناوری هسته‌ای در حوزه محیط زیست است.

وی ادامه داد: ورود دانش و فناوری هسته‌ای به حوزه محیط زیست می‌تواند اثرگذاری بسیار خوبی در این بخش داشته باشد و به کمک محیط زیست کشور بیاید./منبع : ایسنا

حتما ببینید

درختانی که قرار بود به جای قطع، جابجا شوند!

درختانی که قرار بود به جای قطع، جابجا شوند!

صدای اره‌هایی که در جنگل‌های بلوط زاگرس می‌پیچد، دل هر دوستدار طبیعتی را می‌لرزاند، قطع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.