پنجشنبه , ۱۷ آذر ۱۴۰۱
خانه / محیط زیست / وضعیت محیط‌زیست خطرناک و نگران‌کننده است
وضعیت محیط‌زیست خطرناک و نگران‌کننده است

وضعیت محیط‌زیست خطرناک و نگران‌کننده است

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: موضوعات آب، هوا، خاک و تنوع زیستی چهار مولفه است که وضعیت محیط زیست را نشان می‌دهد و در وضعیت خطرناک و نگران‌کننده‌ای قرار داریم و به سمت و سوی نامناسبی در حال پیشروی هستیم.

مهدی پیرهادی در نهمین نشست کمیته تخصصی محیط زیست مجمع شهرداران کلانشهرهای ایران که با هدف انتقال تجربیات، هماهنگی و مشارکت در مسائل محیط زیستی برگزار شد، اظهار کرد: امروزه با بحث بحران محیط زیست روبه‌رو هستیم. تهران با جمعیتی روزافزون مواجه است و به واسطه مازاد جمعیت، اسکان نامنظم و ناهمگون شرایط خاصی دارد. با توجه به فقدان انسجام مدیریتی و نبود مدیریت یکپارچه در تهران محیط زیست پیچیده شده است‌.

وی ادامه داد: با وجود گذشت یک قرن از ایجاد بلدیه در تهران هنوز به دلیل نبودن مدیریت یکپارچه شهری، همچنان در موضوعات بسیاری از جمله محیط زیست دچار معضل و مشکلات جدی هستیم.

رئیس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: در بررسی که بین ۱۱۱ کشور در سال ۲۰۲۱ انجام شد، ایران از نظر آلودگی رتبه ۲۴ را داشت و شهر تهران در بعضی روزها رتبه نخست را از نظر آلودگی هوا کسب کرد.

وی تصریح کرد: موضوعات آب، هوا، خاک و تنوع زیستی چهار مؤلفه است که وضعیت محیط زیست را نشان می‌دهد و در وضعیت خطرناک و نگران‌کننده‌ای قرار داریم و به سمت و سوی نامناسبی در حال پیشروی هستیم.

پیرهادی افزود: توسعه صنایع در کنار شهرها، کم توجهی به مسائل حمل و نقل، نوسازی نکردن بافت‌های فرسوده و استفاده بی‌رویه از منابع آب‌های زیرزمینی وضعیت مخاطره‌انگیزی ایجاد کرده است.

وی اضافه کرد: خشک کردن درختان، فرسایش خاک، افت کمی و کیفی آب و منابع آب‌های سطحی و زیرزمینی از مشکلاتی است که اگر برای این موضوعات تدبیری نیندیشیم، مشکلات حتی در دیگر کلانشهرها گریبانگیرمان می‌شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: در هشت ماه گذشته در شورای اسلامی شهر تهران در حوزه آب بسیار تلاش کردیم و جلسات بسیاری با شرکت آب و فاضلاب و بالغ بر ۱۰۰ نوع برنامه‌ریزی در حوزه آب و فاضلاب انجام شد که خروجی آن می‌تواند برای سایر کلانشهرها تجربیاتی را داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: امسال نسبت به سال گذشته حدود ۲۸ درصد کاهش نزولات آسمانی را داشتیم که باعث برداشت بیشتر از منابع آب‌های زیرزمینی می‌شود.

پیرهادی گفت: در واقع اگر در حال حاضر پیش‌بینی نکنیم ممکن است آبیاری فضاهای سبزمان نیز دچار مشکل شود، بنابراین در تهران به این مسئله توجه کردیم و حدود یک هزار میلیارد تومان به موضوع آب و فاضلاب اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: ترافیک، آب، خاک، صدا و نور مشکلاتی هستند که روز به روز وضعیت را در تهران پیچیده‌تر می‌کنند./منبع : ایمنا

حتما ببینید

درختانی که قرار بود به جای قطع، جابجا شوند!

درختانی که قرار بود به جای قطع، جابجا شوند!

صدای اره‌هایی که در جنگل‌های بلوط زاگرس می‌پیچد، دل هر دوستدار طبیعتی را می‌لرزاند، قطع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.