دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱
خانه / محیط زیست / کنترل و تثبیت کانون های داخلی گرد و غبار با اجرای برنامه ۱۰ ساله
کنترل و تثبیت کانون های داخلی گرد و غبار با اجرای برنامه ۱۰ ساله

کنترل و تثبیت کانون های داخلی گرد و غبار با اجرای برنامه ۱۰ ساله

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از کنترل و تثبیت کانون‌های داخلی گرد و غبار با اجرای برنامه‌ای ۱۰ ساله خبر داد.

علی سلاجقه در هشتمین جلسه ستاد ملی سیاستگذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گردوغبار اظهارکرد: کانون‌های داخلی منشا گرد و غبار مطالعه و کاملاً شناسایی شده است و در قالب برنامه ۱۰ ساله و با تخصیص اعتبارات، اقدام‌های مناسبی در جهت کنترل و تثبیت گردوغبار در حال انجام است.

وی افزود: متاسفانه پدیده بیابان‌زایی در کشور ما در حال پیش‌روی است و روند آن در حال پیشی گرفتن از سرعت بیابان‌زدایی است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: براساس برنامه ۱۰ ساله دستگاه‌های ذیربط در حال عمل به تکالیف خود هستند و با تخصیص اعتبارات، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور نیز در حال انجام کار است. با این وجود برای سرعت در انجام کار می‌بایست تمامی فعالیت‌های دستگاه‌های اجرایی به‌صورت یکپارچه انجام شود.

سلاجقه بر پیگیری دستاوردهای نشست مسئولان محیط زیست کشورهای منطقه تاکید کرد و گفت: دستاوردهای این نشست بر اساس تقویم زمانی برای دیگر کشورهای منطقه ارسال و داده‌های عملیاتی کشورها تبادل می‌شود.

وی با بیان این که تجربیات باید ساماندهی و از تمامی ظرفی‌ها استفاده شود، اظهارکرد: سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور باید نقش اول را در مدیریت این کار داشته باشد و سازمان برنامه و بودجه هم در کنار کار بایستد.

معاون رییس جمهوری افزود: در قالب یک طرح جامع همه دستگاه‌های اجرایی بایدپای کار بیایند و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور شناسایی ایستگاه هایی که قرار است نصب شوند را در دستور کار قرار دهد و دریک بازه زمانی مشخص اقدام کند. سازمان هواشناسی کشور هم باید درکنار کار باشد تا ایستگاه‌ها در مکان‌های مناسب قرار بگیرد و نقشه‌های پرفشار را برای تعیین وضعیت، با داده‌های اتمسفری انطباق دهد.

وی ادامه داد: برای مدیریت بحران گردوغبار نقشه راه جامعی ترسیم و برمبنای نقشه راه، محل تامین اعتبار و بازه زمانی اجرای آن مشخص شود تا بتوان عملیات تثبیت و کنترل گرد و غبار را به صورت عالمانه انجام داد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اهمیت مشخص کردن و سنجیدن شاخص ارزیابی گفت: دستگاه‌ها با قدرت تکالیف خود را انجام دهند و گزارش دستگاه‌ها به‌صورت متوالی اخذ تا با برنامه‌ریزی های مناسب فعالیت ‌ا به شکل مناسبی انجام شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست نشست مسئولان محیط زیست کشورهای منطقه به ابتکار ایران و با حضور وزرای محیط زیست کشورهای ارمنستان، عراق، سوریه، عمان، قطر و امارات و معاونان وزرای محیط زیست جمهوری آذربایجان و ترکمنستان و هیئت‌هایی از ترکیه و ازبکستان ۲۱ تیرماه سال جاری در تهران برگزار شد. یافتن راهکاری مشترک برای حل معضلات زیست محیطی به‌ویژه مشکل ریزگردها، از جمله اهداف این نشست بین المللی بود.

راه اندازی صندوق منطقه‌ای مقابله با گردوغبار و تشکیل سازمان وزرای محیط زیست منطقه از دستاوردهای مهم این اجلاس محسوب می‌شود./منبع : ایسنا

حتما ببینید

رهایی از شر کربن دی‌اکسید با استخدام پلانکتون‌ها

رهایی از شر کربن دی‌اکسید با استخدام پلانکتون‌ها

دانشمندان قصد دارند کربن دی اکسید را در اعماق اقیانوس دفن کنند تا به محیط …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.