دوشنبه , ۱۴ آذر ۱۴۰۱
خانه / توسعه پایدار / اقتصاد و محیط‌زیست / اقتصاد چرخشی به دنبال کاهش برداشت از منابع است
اقتصاد چرخشی به دنبال کاهش برداشت از منابع است

اقتصاد چرخشی به دنبال کاهش برداشت از منابع است

مشاور انجمن کارفرمایان صنایع چوب ایران هم گفت: اقتصاد چرخشی به دنبال کاهش برداشت از منابع، استفاده حداکثری، بازیافت و دفع حداقلی است.

امین آرین ۲۱ شهریور در سومین کنفرانس بین‌المللی و ششمین کنفرانس ملی صیانت از منابع طبیعی و محیط‌زیست بیان کرد: برداشت بیش از حد از منابع عدم بازیافت و مواردی ازاین‌دست از جمله دلایل گذر از اقتصاد خطی به اقتصاد چرخشی است.

مشاور انجمن کارفرمایان صنایع چوب ایران ادامه داد:  تولید و مصرف کالاها، خدمات و انرژی از مواد با پایه توده زیست را اقتصاد زیستی گویند.

آرین با اشاره به رویکردهای اقتصادی زیستی چرخشی در صنعت چوب تصریح کرد: مدیریت پایدار منابع، سیاست‌گذاری جهت تشویق منابع چوبی، آبشاری کردن استفاده از چوب، اجرای مدل‌های اقتصاد چرخشی در صنایع و مدیریت بازیافت از جمله این رویکردها هستند.

علی رسولزاده عضو هیئت‌علمی دانشگاه محقق اردبیلی و رئیس دومین همایش مدیریت سبز پسماند هم گفت: برای این کنفرانس نزدیک ۷۰۰ مقاله ارسال شده بود.

وی با بیان اینکه در دنیا پسماند را یک ثروت می‌دانند، تصریح کرد: تولید پسماند در کشور ما حدود ۲ برابر استاندارد جهانی است؛ اما تنها ۳ درصد پسماند بازیافت می‌شود.

رسولزاده با بیان اینکه در کشور ما در حوزه مدیریت پسماند سیاست‌گذاری نمی‌شود؛ بلکه دچار سیاست‌زدگی هستیم، ادامه داد: تا زمانی که تصمیم‌گیری‌ها و مدیریت‌ها جنبه علمی و کارشناسی نداشته باشد چیزی عمل نمی‌شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه محقق اردبیلی و رئیس دومین همایش مدیریت سبز پسماند با بیان اینکه حال‌ و روز محیط‌زیست در کشور ما اصلاً خوب نیست، تشریح کرد: به همین دلیل شاهد بحران‌هایی چون خشکسالی، فرونشست زمین، شکاف زمین، خشک‌شدن دریاچه‌ها و تالاب‌ها هستیم./منبع : ایسنا

حتما ببینید

ابعاد اقتصادی و زیست‌محیطی انتقال آب دریا به مرکز ایران

ابعاد اقتصادی و زیست‌محیطی انتقال آب دریا به مرکز ایران

دانشیار دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه شیراز که اعتقاد دارد راهکار “شیرین‌سازی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.