یکشنبه , ۶ فروردین ۱۴۰۲
خانه / پسماند و بازیافت / تولید جاذبی از ترکیب لجن و ضایعات نیشکر برای تصفیه آب و پساب
تولید جاذبی از ترکیب لجن و ضایعات نیشکر برای تصفیه آب و پساب

تولید جاذبی از ترکیب لجن و ضایعات نیشکر برای تصفیه آب و پساب

محققان دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ارائه راهکاری برای تصفیه آب و پساب با استفاده از جاذبی ساخته شده از لجن و ضایعات نیشکر شدند.

محمدابراهیم ملول، دانش‌آموخته دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «تولید جاذب بهینه از ترکیب لجن و ضایعات نیشکر طی فرآیند کربن‌سازی حرارتی در محیط مایع برای حذف یون سرب»، گفت: در صدد برآمدیم تا با توجه به مشکلات پیش روی کشور در راستای تامین پایدار منابع آب و همچنین مدیریت ضایعات زیست محیطی پروژه‌ای را اجرایی کنیم.

وی اظهار کرد: در این پژوهش دو ضایعات زیست محیطی لجن و باقیمانده نیشکر با بهره‌گیری از روش کربن‌سازی حرارتی در محیط آبی به محصولی با ارزش در راستای تصفیه آب تبدیل شده است.

ملول با بیان اینکه  از نتایج تحقیق در صنعت و فناوری می‌توان استفاده کرد، افزود: یکی از بزرگترین معضلات تصفیه‌خانه‌های فاضلاب مدیریت لجن مازاد است و لجن مازاد در تصفیه‌خانه‌های موجود در کشور ایران عملا مدیریت پایدار نمی‌شوند.

وی اضافه کرد: در این پژوهش علاوه بر آنکه راهکاری جامع و پایدار برای مدیریت لجن مازاد ارائه می‌شود محصولی با ارزش (جاذب) تولید شده است که در تصفیه آب و پساب کاربرد گسترده‌ای دارد. بنابراین نتایج این پژوهش برای کشور بسیار مورد اهمیت و کاربرد خواهد بود.  

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: سعی داریم فرآیند تولید جاذب در مقیاس نیمه صنعتی ادامه یابد و حذف سایر آلاینده‌ها در محیط واقعی مورد بررسی قرار بگیرد.

وی با بیان اینکه در سایر کشورها نیز از این روش برای حذف ضایعات و تولید جاذب بهره گرفته می‌شود، گفت: ولی استفاده از ترکیب دو زیست توده و مطالعه شرایط بهینه برای اولین بار در دنیا در این پژوهش انجام شده است.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، وی با اشاره به مزیت رقابتی طرح گفت: نسبت به سایر روش‌های تولید جاذب، این روش می‌تواند در دمای پایین‌تر و همچنین عدم احتیاج به پیش فرآوری ماده اولیه (خشک کردن) انجام شود و بنابراین هزینه‌های تولید جاذب پایین‌تر خواهد بود. همچنین برای فعال‌سازی جاذب از روش فعال‌سازی شیمیایی سرد بهره گرفته شده است که با محیط زیست سازگارتر است. 

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: حذف و مدیریت ضایعات زیست محیطی، جداسازی طیف وسیعی از آلاینده در محیط آبی (تصفیه آب و فاضلاب در صنایع گوناگون) کاربردهای این پروژه به شمار می‌روند.

این طرح با راهنمایی دکتر مصطفی کشاورز مروجی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مشاوره دکتر جلال شایگان عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف  به سرانجام رسیده است./منبع : ایسنا

حتما ببینید

چرا دبی پاک‌ترین شهر جهان شد؟

چرا دبی پاک‌ترین شهر جهان شد؟

شهر دبی بر اساس شاخص جهانی شهر قدرت (GPCI) که توسط بنیاد یادبود موری در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.