محیط زیست در صنعت و معدن

لزوم سرمایه گذاری ایدرو و ایمیدرو در ابرپروژه انتقال آب خزر به کویر مرکزی

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان خواستار سرمایه گذاری ایدرو و ایمیدرو در ابرپروژه انتقال آب خزر به کویر مرکزی شد و گفت: پروژه ملی انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی مولفه ای موثر و محرک در بحث توسعه همه جانبه استان سمنان است.

منوچهر فخری، در جلسه شورای راهبردی آب دریای خزر با بیان اینکه تمام اجزای استان باید برای تحقق و به سرانجام رسیده پروژه انتقال آب دریای خزر به عنوان یک پروژه ملی و موثر در بحث توسعه استان پای کارباشند،اظهار کرد: چالش آب، چالش جدی آینده استان در بحث توسعه همه جانبه است و تسریع در انجام امور اجرایی این پروژه به عنوان یک پروژه ملی و مطالبه مردمی، امری ضروری است.
وی با بیان اینکه جلسات در این حوزه به صورت مستمر در حال برگزاری است و مجوزهای لازم صادر شده، تاکید کرد: صنعت باید در این خصوص به صورت ویژه و جدی تر پای کار باشد و نیاز است تا ایدرو و ایمیدرو در بحث انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی در استان سمنان سرمایه گذاری کنند.
فخری به نقش تاثیرگذار نمایندگان مردم شریف استان در بحث پیگیری و به سرانجام رسیدن این پروژه اشاره و اضافه کرد: در بحث تامین مالی پروژه، نیاز است تا وزارت نیرو نیز به این مهم به صورت جدی تر ورود کرده و در بحث تامین منابع مالی طرح مساعدت های لازم را در دستور کار قرار دهد.
وی با بیان اینکه بر اساس برآوردها ۲۶ هزار میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این پروژه نیاز است، اظهار کرد: با تاکید استاندار سمنان، موارد و مسائل این طرح طی جلسه ای با حضور استاندار و وزیر صنعت، معدن و تجارت پیگیری و بررسی خواهد شد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سمنان افزود: کاهش هزینه ها، ایجاد جذابیت و مشوق برای سرمایه گذار از مواردی است که می تواند محرک پیشرفت پروژه باشد و نیاز است تا پس از اصلاح مدل تامین منابع مالی طرح، فراخوان آن تا پایان بهمن توسط وزارت نیرو انجام شود. 

همچنین ایرج حیدریان، مدیرعامل آب منطقه ای سمنان گفت: مجوز زیست محیطی طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی توسط ریاست سازمان حفاظت محیط زیست کشور صادر شده است.

وی با بیان اینکه بعد از این‌ مرحله، با تاکیدات استاندار سمنان، وارد فاز تامین منابع مالی طرح شدیم تصریح کرد: مصوبه کارگروه واگذاری تبصره ۱۹ برای این طرح اخذ شده و مشوق هایی را پس از تصویب این طرح در این کارگروه در نظر خواهند گرفت.

حیدریان ادامه داد: مدل تامین منابع مالی طرح در زمان مشخص تهیه شده و در این جلسه ارائه و مورد بحث و تبادل نظر قرار خواهد گرفت.

وی با بیان اینکه پس از ارائه مدل مالی و تصویب آن، طبق ضوابط و معیار ها وارد فاز اجرایی خواهیم شد اظهار کرد: باید از ظرفیت نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی، برای توجه بیشتر به این مهم و انجام هماهنگی های لازم، استفاده کرد./منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا