چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲
خانه / محیط زیست / الموت؛ نمایشگاهی پهناور از تنوع زیستی کشور
الموت؛ نمایشگاهی پهناور از تنوع زیستی کشور

الموت؛ نمایشگاهی پهناور از تنوع زیستی کشور

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: منطقه الموت قزوین به دلیل برخورداری از شرایط طبیعی و جغرافیایی خاص، گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری را در خود جای داده و به منزله نمایشگاهی پهناور از داشته‌های تنوع زیستی کشور به حساب می‌آید.

مهران شنتیائی اظهار کرد: این منطقه با مساحت بیش از ۱۲۰۰ کیلومتر مربع با ۲ منطقه حفاظت شده و ۲ منطقه شکار تیراندازی ممنوع، دارای مراتع مناسب، زیستگاه‌های صخره‌ای و پوشش جنگلی است که از نظر تنوع حیات‌وحش و غنای ساختارهای طبیعی در استان و در کشور منحصر به فرد بوده و زیستگاهی مناسب برای انواع گونه‌های جانوری است.

بنا بر اعلام روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین، وی ادامه داد: ویژگی فیزیکی سطح زمین یا توپوگرافی، آب وهوا و منابع آبی باعث شده تا پوشش گیاهی منطقه از تنوع زیادی برخوردار شود و طیف وسیعی از جانوران و پرندگانی که اقلیم‌های متنوع را برای زندگی و زادو ولد ترجیح می‌دهند، در این منطقه زیست کنند.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین افزود: گیاهان این منطقه شامل کما، ناس، زیره وحشی، زرشک، تمشک، ریواس، شیرین بیان، تلخ بیان، بومادران و گون است که در دامنه قلل این منطقه، چشم انداز با شکوهی ایجاد کرده‌اند و علاوه بر مناظر و شگفتی‌های تاریخی همچون قلعه‌های متعدد و مهم، دارای مناظرطبیعی و حیوانات وحشی و اهلی است.

شنتیائی اظهار کرد: درختان میوه چون فندق، گردو، گیلاس، آلبالو، سنجد، تاکستان‌ها، بید و تبریزی به همراه درختان چنار، زالزالک وحشی و جنگل‌های پراکنده اورس که بر فراز قله‌های شمالی منطقه خودنمایی می‌کند به همراه شالیزارهای حاشیه شاهرود حلقه‌ای سبز رنگ اطراف منطقه به وجود آورده‌اند.

وی گفت: این منطقه با داشتن چندین شکارگاه نظیر تله ویار، خارود وتله سفیدآب و ازگنین، ذخیره‌گاه انواع مختلفی از پستانداران وحشی چون پلنگ است به طوری که در سال‌های اخیر بیشترین مشاهدات پلنگ استان مربوط به این منطقه بوده و زیستگاه شناخته شده این جانور به حساب آمده و سیاه گوش، کل وبز، کفتار، خرس، خرگوش، گراز، گرگ، شغال، روباه، تشی و جوجه تیغی از دیگر گونه‌های جانوری این منطقه است.

سرپرست اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین ادامه داد: گونه نادر هما، سارگپه، لیل، قرقی، دلیجه، سبزقبا، دارکوب و انواع کبک دری، معمولی، چیل، تیهو، باقرقره، فاخته، سهره، مرغ مگس‌خوار، قمری، خانواده گنجشک سانان، کلاغ، زاغی، جغد، سار، بلدرچین، یاکریم و پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی نظیر آبچیلک، انواع مرغابی‌ها،غاز، حواصیل از جمله گونه‌های پرندگان این منطقه است که در فصل مهاجرت در کنار شاهرود مدت زمانی را صرف استراحت و تغذیه می‌کنند.

شنتیائی در پایان یادآور شد: خزندگان شامل انواع مارهای سمی وغیرسمی همچون افعی البرزی، افعی زنجانی، تیرمار و انواع مارمولک‌ها به همراه انواع دوزیستان، لاک پشت‌ها، خرچنگ‌ها در این منطقه وجود دارند./منبع : ایسنا

حتما ببینید

آموزش کودکان درباره بازیافت زباله در آمریکا

آموزش کودکان درباره بازیافت زباله در آمریکا

اداره محیط زیست شهر اسپرینگفیلد در ایالت میزوری آمریکا میزبان رویدادی با عنوان “زباله یا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.