محیط زیست

مجهزترین مرکز پایش زیست محیطی کشور در یزد افتتاح شد

مجهزترین مرکز پایش زیست محیطی کشور با حضور معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست در یزد افتتاح شد.

«محمد مسعود تجریشی» معاون محیط زیست انسانی سازمان محیط زیست یزد در مراسم افتتاح مجهزترین مرکز پایش آلودگی کشور در یزد با بیان این که پایش گاهی به معنای سنجش است، افزود: گاهی پایش به معنای عملکرد است و برخی اوقات سندی است که در راهبردها می‌تواند کمک کننده باشد.

وی با اشاره به لزوم مشارکت مردم و دستگاه‌های دولتی در اجرای قوانین مربوط به محیط زیست، گفت: مردم باید بخشی از اقدامات مربوط به پایش را انجام دهند اما باید بتوانیم همکاری و همراهی بین دستگاهی را داشته باشیم.

وی گفت: ارتباط خوب مردم و دستگاه‌ها نشان‌دهنده پیگیری و تلاش مدیریت استان است و در غیر این صورت، چنین مراکز پایشی را در یزد نداشتیم.

تجریشی به اقدامات دولت دوازدهم در خصوص پایش اشاره و اعلام کرد: ۸۵ درصد صنایع آلاینده مشکل تصفیه‌خانه دارد و ۱۵ درصد آلوده کننده هوا هستند.

وی به لزوم اقدام در خصوص کنترل آلودگی صنایع مانند ارائه تسهیلات و ایجاد بانک اطلاعاتی در مورد این بخش‌ تاکید کرد.

«محمدعلی طالبی» استاندار یزد نیز در خصوص اهمیت محیط زیست استان اظهار کرد: اولین تصمیم جدی مدیریت استان در دوران سرپرستی، مسئله محیط زیست با اعمال برخی محدودیت‌ها برای صنایع آلاینده بود.

وی جلوگیری و مدیریت استقرار صنایع پرآبخواه در دشت یزد – اردکان را از دیگر اقدامات برشمرد و گفت: خوشبختانه تصمیمات شجاعانه برای حفظ محیط زیست استان تاکنون اخذ شده است.

«نیره پورملایی» مدیر کل محیط زیست استان نیز در این نشست به پیگیری مسئله اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته محیط زیست اشاره کرد و گفت: در خصوص اشتغال نیروهای محیط زیستی، تفاهم‌نامه‌ای در استان به منظور استخدام این نیروها منعقد شد.

وی به جایگاه برتر استان در موضوعاتی مانند قانون حفاظت از خاک استان اشاره کرد و گفت: در یزد علاوه بر بخش دولتی، دستگاه قضایی نیز همکاری قابل توجهی در حفظ محیط زیست استان داشته است.

مدیرکل محیط زیست استان به انعقاد تفاهم بین استانداری و اداره کل محیط زیست برای اولین بار در کشور در خصوص استفاده از درآمد عوارض پسماند صنعتی اشاره و از این تعامل قدردانی کرد.

پورملایی در خصوص دشت یزد – اردکان و مدیریت صنایع مستقر در این محدوده نیز توضیحاتی ارائه کرد و گفت: تاکنون واحد صنعتی جدیدی در این باره مجوز نگرفته و حتی به صنایع کاشی با فرایند کامل نیز مجوزی اعطا نشده است./منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا