چهارشنبه , ۱۵ آذر ۱۴۰۲
خانه / انرژی‌های پاک / راه‌اندازی ۱۴۵ نیروگاه خورشیدی در خراسان جنوبی از ابتدای سال تاکنون
راه‌اندازی 145 نیروگاه خورشیدی در خراسان جنوبی از ابتدای سال تاکنون

راه‌اندازی ۱۴۵ نیروگاه خورشیدی در خراسان جنوبی از ابتدای سال تاکنون

مجری طرح انرژی‌های تجدید پذیر و کاهش تلفات شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی با اشاره به اقدامات انجام شده از راه‌اندازی ۱۴۵ نیروگاه خورشیدی به ظرفیت هزار و ۴۰۶ کیلووات از ابتدای امسال تاکنون در این استان خبر داد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)،‌ علیرضا پوزشی با اعلام این خبر اظهار کرد: از ابتدای طرح خرید تضمینی برق تولیدی از مشترکان نیروگاه‌های خورشیدی (۱۳۹۶) در استان بیش از ۱۰ میلیون کیلووات ساعت برق خریداری و ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به صاحبان این نیروگاه‌ها پرداخت شده است.

وی اضافه کرد: اکنون ۴۰۶ نیروگاه‌ برق خورشیدی با ظرفیت ۲۲.۰۶ مگاوات در خراسان جنوبی فعال است و ۴.۰۶ مگاوات از این ظرفیت مربوط به نیروگاه خورشیدی خانگی، ۱۰ مگاوات مربوط به نیروگاه شهرستان خوسف، هفت مگاوات مربوط به نیروگاه سربیشه و یک مگاوات مربوط به نیروگاه بشرویه است.

مجری طرح انرژی‌های تجدیدپذیر و کاهش تلفات شرکت توزیع نیروی برق خراسان جنوبی گفت: در خراسان جنوبی شرایط استثنایی به لحاظ انرژی‌های تجدید‌پذیر وجود دارد و در چند سال اخیر استقبال سرمایه‌گذاران از ظرفیت انرژی نو در استان رو به رشد بوده است.

به‌گفته وی انرژی‌های نو در مناطق محروم و روستاها به اشتغال پایدار منجر شده و این موضوع در تمامی نقاط استان قابل توجیه است.

پوزشی از پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصدی نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی دُرح در شهرستان سربیشه خبر داد و گفت: با احتساب سرمایه‌گذاری‌های قبلی در صورت تکمیل عملیات اجرایی این طرح، مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر استان از مرز ۷۰ مگاوات عبور خواهد کرد.

وی افزود: اگر نیروگاه‌های بادی یا خورشیدی بزرگ مقیاس (مزارع خورشیدی) در خراسان جنوبی توسعه پیدا کند، ظرفیت خوبی برای صادرات برق به افغانستان است.

این گزارش می‌افزاید، تابش ۳۰۰ روزه خورشید و وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان در خراسان جنوبی ظرفیت کم‌نظیری را برای سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از انرژی پاک فراهم کرده و امروز زیرساخت‌ها و برنامه‌های خوبی در این حوزه اجرا شده یا در دست اقدام است./انرژی امروز

حتما ببینید

کشورهایی با اثربخش‌ترین اقدامات برای کربن‌زدایی

کشورهایی با اثربخش‌ترین اقدامات برای کربن‌زدایی

بیش از ۹۰ کشور از سراسر دنیا تاکنون رویکردهای انتشار صفر کربن را در پیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.