محیط زیستمحیط زیست در صنعت و معدن

مدیرانِ نفتی بی‌تجربه عامل خسارت به محیط زیست بوشهر هستند

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: به دلیل پیش‌بینی نکردن پیوست‌ها و بی‌تجربگی مدیران در استقرار صنایع، در طول سال‌ها آسیب‌هایی به محیط زیست پیرامونی وارد شده که اصلا قابل جبران نیست.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با حضور در پایتخت انرژی ایران از شرکت پتروشیمی جم و مجموعه عظیم پلی پروپیلن جم بازدید کرد.

عبدالکریم جمیری در نشست با مدیران شرکت پلی پروپیلن جم اظهار داشت: وقتی که صنعت در جایی شکل و توسعه پیدا می‌کند طبیعتاً برای جامعه پیرامونی خود منافع و هم آثار منفی همچنین آسیب‌هایی در پی دارد، باید با مدیریت صحیح و برنامه‌ریزی دقیق تلاش کرد تا منافع آن مجموعه صنعتی از آسیب‌هایی که به محیط پیرامونی وارد می‌کند بیشتر باشد، مردم باید این منافع را در کنار همه آسیب‌ها ببینند و لمس کنند.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر ما به اشتغال بومی‌ها در صنایع فکر می‌کنیم، باید به ایجاد اشتغال پایدار بیاندیشیم نه اشتغال خرد و فعالیت‌های خدماتی، این کار نه زیبنده مردم منطقه است و نه افتخاری برای مسئولین و برنامه‌ریزان دارد.

وی ایجاد زنجیره ارزش در صنایع برای جلوگیری از خام فروشی و ایجاد اشتغال ضروری دانست و اذعان کرد: باید با استفاده از تولیداتی که مجموعه پتروشیمی جم و سایر صنایع مستقر در منطقه دارند شاهد شکل‌گیری صنایع پایین دستی و اشتغال محور در سطح استان بوشهر باشیم، طبیعتاً این کار هم برای صنعت ارزش افزوده دارد و هم برای توسعه اشتغال پایدار مفید خواهد بود.

جمیری گفت: این گونه نباشد که مواد اولیه در اینجا تولید شود و ما خام فروشی کنیم ولی دیگران از سود آن بهره‌مند شوند، اغلب مردم گله‌مند هستند که چرا در کنار این همه تأسیسات فرزندان ما بیکار هستند؛ مدیران، صاحب نظران و صاحبان اندیشه در عرصه‌های تخصصی و فنی به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که صنایع پایین‌دستی شکل پیدا کند تا این گله‌مندی‌ها وجود نداشته‌ باشد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم آموزش نیروهای بومی برای پذیرش مسئولیت‌های کلان در عرصه صنعت بیان کرد: در کنار صنعت برای کیفیت بخشی به فعالیت‌ها و شکل‌دهی صنایع پایین دستی، باید امکان رسوب دانش و توسعه فعالیت‌های علمی برای جامعه پیرامونی فراهم شود، در این شرایط است که هم برای معضل بیکاری چاره اندیشی می‌شود و هم نیروهای بومی با تکیه بر دانش و تخصص می‌توانند برای ایجاد ارزش افزوده مفید واقع شوند.

وی با بیان اینکه مسئولین و مدیران ما در منطقه باید با جامعیت و در همه ابعاد به موضوعات نگاه کنند خاطرنشان کرد: به دلیل پیش‌بینی نکردن پیوست‌ها و بی‌تجربگی مدیران در استقرار صنایع، در طول سال‌ها آسیب‌هایی به محیط زیست پیرامونی وارد شده که اصلا قابل جبران نیست، اگر از ابتدا به این مسائل فکر می‌شد امروز نباید از منظر پدافند غیرعامل در این منقطه مشکل داشته باشیم.

جمیری ابراز کرد: مردم باید احساس کنند که اگر اینجا برای صنعت منفعتی وجود دارد، حق و حقوق جامعه پیرامونی هم رعایت شود، این تعادل و توازن می تواند هم زمینه رشد و ترقی مجموعه‌های صنعتی را فراهم کند و هم باعث آرامش مردم منطقه می شود.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی گفت: خوشحالیم که در صنعت به مناطق پیرامونی نسبت به گذشته نگاه‌های بهتری وجود دارد، اما با نگاهی که باید وجود داشته باشد فاصله داریم، کمک به جامعه پیرامونی به عنوان یک مسئولیت اجتماعی حتما می‌تواند زمینه تعالی و امنیت مجموعه صنعتی را فراهم کند.

وی در پایان اظهار داشت: ما وظیفه خود می‌دانیم که از زحمات همه عزیزان تلاش‌گر در عرصه صنعت تشکر کنیم و از طرح‌ها و نظراتی که مجموعه‌ها را در رسیدن به اهداف عالی خود موفق می‌کند استقبال می‌کنیم./منبع : خبرگزاری فارس

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا