محیط زیستمحیط زیست در صنعت و معدن

حیاتی ترین مزیت صرفه‌جویی در مصرف، حفظ محیط زیست است

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان گفت: حفظ محیط زیست و جلوگیری از نابودی حیات، اساسی ترین، مهم ترین و ضروری ترین فایده مدیریت مصرف حامل های انرژی است.

بهمن داراب زاده با اشاره به مزایای فراوان مدیریت مصرف انرژی برق شامل: جلوگیری از هدررفت سرمایه‌گذاری‌های سهمگین در بخش تولید، شبکه انتقال و فوق توزیع و توزیع، حفظ منابع ملی برای آیندگان، کمک به اقتصاد خانواده و اقتصاد ملی افزود: مهمترین و حیاتی ترین مزیت مدیریت مصرف انرژی برق، جنبه زیست محیطی این قضیه است که در دنیای امروز بسیار مورد تاکید قرار گرفته است و سرمایه گذاری‌های هنگفتی برای حفظ آن انجام شده است.

وی ادامه داد: یکی از مهم ترین اولویت‌های دنیای امروز کاهش آلاینده های زیست محیطی و حفظ محیط زیست به عنوان یک امانت برای ساکنان فعلی و آیندگان است.

داراب زاده تصریح کرد: اهمیت و ضرورت مدیریت مصرف انرژی برق زمانی حساس تر می شود که بدانیم احداث هر کیلومتر خطوط انتقال و فوق توزیع به خصوص در استان های شمالی نیاز به سرمایه گذاری هنگفت دارد  و از جنبه زیست محیطی باز هم این امر حیاتی تر خواهد بود که بدانیم برای احداث خطوط فشار قوی برق رسانی، مناطق جنگلی در ارتباط با موضوع حریم خطوط دچار آسیب جدی می شوند و حتی در بعضی مواقع از بین خواهند رفت.

وی افزود: برای اینکه پاسخگوی مصرف بیشتر انرژی برق باشیم باید برق بیشتری تولید کنیم. برای تولید برق بیشتر، باید از سوخت های فسیلی بیشتری استفاده کنیم که این امر موجب تولید دی اکسید کربن بیشتر و آلوده کردن بیشتر محیط زیست می شود.

داراب زاده با اشاره به اینکه در بحث اصلاح الگوی مصرف انرژی تنها آموزش و فرهنگ سازی کافی نبوده و موفق نخواهد بود، گفت: برای اصلاح الگوی مصرف انرژی باید به تمامی جنبه های آن توجه داشت تا بتوانیم در این زمینه موفق شویم.

وی  افزود: در امر استفاده بهینه از انرژی و اطلاع رسانی، باید استفاده بهینه از تمامی حامل های انرژی مد نظر قرار گیرد و به منظور اثرگذاری بیشتر و صرفه جویی در منابع مادی، از تاکید بر انرژی خاص خودداری کنیم و مدیریت مصرف را درباره تمامی انرژی ها؛آب، برق، گاز، بنزین و … اجرایی کنیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای گیلان گفت: با راهکارهای بسیار ساده، نظیر؛ خاموش کردن لامپ های اضافی، استفاده از لامپ های کم مصرف، استفاده از روشنایی نور خورشید در روز و … می توان مصرف برق را بطور چشمگیری کاهش داد./منبع : ایلنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا