محیط زیستمحیط زیست در صنعت و معدن

مرادی: باید جلوی استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها گرفته شود

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها آلودگی هوا را تشدید کرده و باید جلوی آن گرفته شود.

احمد مرادی، با اشاره به دلایل آلودگی هوای کلانشهرها و ضرورت مدیریت این موضوع، بیان کرد: متاسفانه استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه ها یک کار آسیب پذیر و مخرب است. امروز دنیا در تامین سوخت نیروگاه های خود از این موضوع فاصله گرفته و به سمت بهره گیری از سیستم های نوین رفته است.

وی در ادامه اظهار کرد: بر اساس گزارشات باتوجه به فرا رسیدن فصل سرما و افزایش مصرف گاز، وزارت نفت تحویل گاز به نیروگاه ها را کاهش داده و از آن ها خواسته به جای آن از گازوئیل یا سوخت های مایع نظیر مازوت استفاده کنند. این وضعیت آلودگی هوا را تشدید کرده و باید جلوی آن گرفته شود.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس تصریح کرد: از سوی دیگر باید یک راهکار اساسی برای کنترل آلودگی هوا پیدا کرد. تردد گسترده خودروها به ویژه خودروهای فرسوده و هم چنین تردد موتورسیکلت های دیزلی نقش اعظمی در گسترش این آلودگی دارند. امروز شرایط به یک بحران در کلانشهرها تبدیل شده است. سازمان محیط زیست و استانداری ها و شهرداری کلانشهرها باید مدیریت یکپارچه ای برای مهار این وضعیت داشته باشند.

وی در ادامه تاکید کرد: مجلس برای تصویب لایحه هوای پاک زمان زیادی گذاشت که امروز به یک قانون تبدیل شده است اما در بخش اجرا در برخی از جاها یا اجرایی نشده و یا به طور ناقص اجرا شده است و دولت اعتبار لازم برای اجرایی شدن آن را تخصیص نمی دهد. دستگاه های نظارتی نظیر سازمان بازرسی و دیوان محاسبات باید به این موضوع ورود کرده و دلیل تعلل دولت برای اجرایی شدن این قانون روشن گردد. اجرایی شدن این قانون می تواند بخش اعظمی از آلودگی ها را کاهش دهد./منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا