محیط زیست

دانشگاه کرنل از پهن گاو برای گرمایش استفاده خواهد کرد

دانشگاه آمریکایی کرنل قصد دارد برای تولید حرارت در زمستان از پهن گاو استفاده کند. کرنل در منطقه‌ای سردسیر قرار گرفته اما سرپرستان دانشگاه مصمم هستند که دانشگاه را با حرارت سالم و بدون تولید گاز کربنیک گرم کنند.

به گزارش دویچه وله، کرنل در نزدیکی مرز کانادا و در یکی از سردترین مناطق شمال غربی آمریکا قرار گرفته است؛ با وجود این سرپرستان دانشگاه مصمم هستند در فصل زمستان دانشگاه را با حرارت سالم و بدون تولید گاز کربنیک گرم کنند.

محیط شهر و دانشگاه به قدری سرد است که هر سال بخاری‌های قوی باید چند ماهی روشن باشند تا دمای ساختمان‌ها قدری قابل‌تحمل شود.

اکنون که سرپرستی دانشگاه تصمیم گرفته از گرمای سالمی استفاده کند که به تولید گاز کربنیک منجر نشود، چالشی واقعی در برابر مسئولان قرار گرفته است، که کارشناسان هم برای آن راه حلی یافته‌ا‌ند.

کارشناسان عقیده دارند که با پهن گاو می‌توان محوطه و بناهای دانشگاه را گرم کرد و آن هم از راهی آسان و کم‌هزینه: در زمین‌های دانشگاه برای کارهای تحقیقاتی حدود ۵۰۰ گاو شیرده نگهداری می‌شود.

به نظر کارشناسان پهن گاو را در چند مرحله می‌توان به سوختی سودمند تبدیل کرد: نخست پهن به انواع میکروب تجزیه می‌شود و بیوگاز یا متان تولید می‌کند. در مرحله بعد، از بیوگاز روغن آلی تولید می‌شود و گاز کربنیک به همراه مواد دیگر به گاز سوختی بدل می‌گردد، که در نهایت همین گاز هم منبع گرمای دانشگاه را تأمین می‌کند.

به عقیده کارشناسان پهن گاو می‌تواند تمام انرژی مورد نیاز در فصل زمستان را تأمین کند. برای تکمیل این پروژه تنها به ۱۹ گاو دیگر و تپاله‌های مفید آنها نیاز هست./انرژی امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا