انرژی‌های پاک

ژاپن به سومین تولیدکننده برق بادی برون ساحلی تبدیل می شود

 ژاپن قصد دارد تا سال ۲۰۴۰ میلادی تا سقف ۴۵ گیگاوات برق از نیروگاهای بادی برون ساحلی (دریایی) تولید کند که به این ترتیب به سومین تولیدکننده برق بادی تبدیل خواهد شد.

 به نقل از کیودو ، این برنامه بخشی از تلاشهای ژاپن برای توقف انتشار گاز آلاینده دی اکسید کربن تا سال ۲۰۵۰ است. این هدف تعیین شده معادل تولید برق ۴۵ رآکتور هسته ای هدفی بلندپروازانه به شمار می رود با توجه به اینکه ژاپن در حال حاضر تنها ۲۰ هزار کیلووات برق از طریق نیروگاههای بادی برون ساحلی تولید می کند و حتی در میان ۱۰ تولیدکننده برق جهان از این منبع انرژی نیست. هر گیگاوات معادل یک میلیون کیلووات است.

مطابق برآوردهای آژانس بین المللی انرژی ، در سال ۲۰۴۰ میلادی اتحادیه اروپا و چین به ترتیب قصد تولید ۱۲۷ گیگاوات و ۱۰۷ گیگاوات برق را دارند.

بر اساس طرح بررسی شده در نشست روز سه شنبه مقامات وزارتخانه های اقتصاد و منابع ژاپن  و مقامات بخش خصوصی ، این کشور در ابتدا قصد افزایش تولید برق بادی برون ساحلی به ۱۰ گیگاوات تا سال ۲۰۳۰ و سپس افزایش آن تا حد ۳۰ گیگاوات و ۴۵ گیگاوات در سال ۲۰۴۰ را دارد.

مقامات گفتند که دولت قصد دارد به شکلهای مختلف از جمله تحقیقات درباره جریان باد و زمین شناسی بستر دریا کار شرکتهای جدید برای ورود به این بخش را مورد حمایت قرار دهد.

در سال مالی ۲۰۱۸ ، سوختهای فسیلی مانند زغال سنگ و گاز طبیعی مایع شده (ال ان جی) ۷۷ درصد کل انرژی مصرفی ژاپن برای تولید برق را تامین کرد و سهم انرژی های تجدید پذیر ۱۷ درصد و انرژی هسته ای ۶ درصد بود.

یوشیهیده سوگا نخست وزیر ژاپن در ماه اکتبر هدف این کشور برای رسیدن به بی اثری کربنی (carbon neutrality) تا سال ۲۰۵۰ را اعلام کرد. وزارتخانه های مرتبط در حال بازبینی سیاستهای انرژی خود برای تحقق این هدف هستند./منبع : ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا