محیط زیست

کیسه‌های پلاستیکی در آلمان ممنوع می شوند

پارلمان آلمان ممنوعیت استفاده از کیسه‌های پلاستیکی خرید را تصویب کرد. این قانون شامل همه کیسه‌های پلاستیکی خرید نمی‌شود و برخی از آنها هنوز مجاز هستند. این قانون با انتقاد احزاب اپوزیسیون روبرو شد.

به گزارش از دویچه وله، بنابر قانونی که در مجلس آلمان تصویب شد بکارگیری کیسه‌های پلاستیکی خرید در سوپرمارکت‌ها از سال ۲۰۲۲ دیگر مجاز نیست.

قانون منع استفاده از کیسه‌های پلاستیکی مصوب پارلمان آلمان شامل آندسته می‌شود که ضخامت دیواره آنها بین ۱۵ تا ۵۰ میکرومتر است که همان کیسه‌های استانداردی است که معمولا هنگام خرید در کنار صندوق تحویل می گیرید.

ممنوعیت دربرگیرنده کیسه ‌های قابل استفاده مجدد مخصوصا از نوع پایدار و کیسه‌های پلاستیکی نازکی که در بخش میوه و سبزی عرضه می‌شوند نیست. هم‌چنین برای گذر از کیسه‌های پلاستیکی به گزینه‌های بهتر یک دور شش ماهه پیشنهاد شده بود که به اصرار حوزه تجارت به یک سال افزایش یافت.

«نماد اتلاف منابع»

سونیا شولتزه، وزیر محیط زیست آلمان از حزب سوسیال دمکرات (SPD) که این طرح را به پارلمان داده است در تعریف از آن گفته است: «کیسه پلاستیکی نماد اتلاف منابع است» و «گزینه‌های مناسب، سبدهای خرید، کیسه‌های پارچه‌ای قابل شستشو برای میوه و سبزیجات و جعبه‌های قابل استفاده مجدد برای کالاهای موجود در پیشخوان محصولات تازه است.»

اما برای طرفداران محیط زیست و صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature ) قانون جدید فقط یک ممنوعیت نمادین به شمار می‌رود. علت این است که کیسه‌های پلاستیکی فقط یک درصد از مصرف پلاستیک آلمان را تشکیل می‌دهند.

حزب چپ و سبزهای آلمان نیز در انتقاد به این قانون آنرا فاقد «بلند پروازی» لازم برای مبارزه با آلودگی محیط زیست دانستند. بتینا هوفمن، سخنگوی سیاست زیست محیطی سبزها این قانون را «قطره‌ای از اقیانوس» نامید و گفت: «متأسفانه ، این قانون محدود روند استفاده از بسته بندی‌های یکبار مصرف را متوقف نخواهد کرد.»

اما قانون منع استفاده از کیسه‌های پلاستیکی مخالفان دیگری هم دارد؛ حزب دمکرات آزاد (لیبرال‌های آلمان) و حزب راستگرای «آلترناتیو برای آلمان» (آ اف د) این اقدام را «مداخله‌ای غیرموجه در بازار» و «بدون منافع قابل اثبات برای محیط زیست» می‌دانند. آندریاس بلک، نماینده آ اف د، در این رابطه استدلال کرد که محدودیت داوطلبانه مصرف کیسه‌های پلاستیکی در آلمان باعث شده است که در چند سال اخیر میزان استفاده از آنها دو سوم کاهش یابد.

زباله‌های پلاستیکی و میکروپلاستیک‌ها (اشیای پلاستیکی با قطر کمتر از ۵ میلی‌متر) از مهم‌ترین علل آلودگی محیط زیست، بویژه آب‌های کره زمین است. در سال‌های اخیر کمپین‌های دولتی و غیردولتی بسیاری برای توجه اذهان عمومی نسبت به آن براه افتاده است. ایران جزو ۱۰ کشور اول مصرف‌کننده پلاستیک در جهان است.

میکروپلاستیک‌ها در برف‌های قله اورست تا عمیق ترین نقطه زمین موسوم به خندق ماریانا منتشر شده‌اند. تحقیقات نشان داده‌اند که سالانه حدود پنج تا ۱۲ میلیون تن پلاستیک وارد آب‌های کره زمین می‌شود./انرژی امروز

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا