دوشنبه , ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
خانه / محیط زیست / چندان دلخوش به کاهش گازهای گلخانه ای دوران کرونا نباشید!
چندان دلخوش به کاهش گازهای گلخانه ای دوران کرونا نباشید!

چندان دلخوش به کاهش گازهای گلخانه ای دوران کرونا نباشید!

سازمان ملل متحد می گوید کاهش گازهای گلخانه ای به دلیل قرنطینه های شیوع پاندمی کرونا نباید به حساب بیایند.

به گزارش «انرژی امروز» از بلومبرگ، به دلیل تعطیلی بسیاری از مراکز صنعتی و اعمال قرنطینه های کرونا، انتشار گازهای گلخانه ای مسوول تغییرات اقلیم امسال ۴.۲ تا ۷.۵ درصد کاهش یافت.

با این حال سازمان جهانی هواشناسی می گوید که سطح دی اکسید کربن اتمسفر همچنان رو به افزایش است هرچند سرعت آن کمی کاهش یافته است.

بر همین اساس این آژانس مرتبط با سازمان ملل متحده می گوید اثرات کوتاه مدت پاندمی کرونا بر کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نباید خیلی مهم پنداشته شود.

مدیر اجرایی WMO، پتری تالاس، می‌گوید: کاهش گازهای گلخانه ای به دلیل قرنطینه ها نقطه ای بسیار کوچک در گراف های طولانی مدت است. درحالی که ما به یک نمودار پایدار نیاز داریم.

دی اکسید کربن در اتمسفر برای قرن ها ماندگار می شود و در اقاینوس ها حتی بیشتر این مدت دوام می آورد. به این معنی که غلظت گازهای گرمایشی در طی سال ها افزایش می یابد حتی اگر انتشارات حاصل از فعالیت های بشری رو به کاهش نهاده باشد و حتی اگر به نصف رسیده باشد.

بر اساس گزارش بولتن گازهای گلخانه ای WMO، در سال ۲۰۱۹، دی اکسید کربن اتمسفر به حد آستانه جدید ۴۱۰ قسمت در میلیون رسید، درحالی که در سال ۲۰۱۵ این رقم ۴۰۰ قسمت در میلیون بود.

تالاس می گوید «در تاریخ ثبت میزان دی اکسید کربن این میزان افزایش بی سابقه است. آخرین زمانی که اتمسفر کره زمین شاهد چنین میزان غلظتی از دی اکسید کربن بود مربوط به ۳ تا ۵ میلیون سال پیش است که دما دو تا ۳ درجه گرم‌تر از دمای کنونی بود و سطح آب دریاها ۱۰ تا ۲۰ متر بالاتر از مقدار فعلی. اما در آن زمان کره زمین ۷.۷ میلیارد نفر سکنه نداشت».

غلظت دی اکسید کربن اتمسفر در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۱۷۵۰ حدود ۴۸ درصد بیشتر است. میزان افزایش مشاهده شده از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹ بسیار بیشتر از میزان مشاهده شده یک ساله در سال‌های گذشته و نیز در یک دهه گذشته است.

این گزارش می گوید مقدار غلظت متان در اتمسفر هم نسبت به زمان قبل از صنعتی شدن ۱۶۰ درصد بیشتر و غلظت اکسیدهای نیروژن هم ۲۳ درصد بیشتر شده است./انرژی امروز

حتما ببینید

پایان بررسی ارزیابی اثرات محیط زیستی بیش از ٤٠٠ عنوان پروژه جدید شهرداری تهران

پایان بررسی ارزیابی اثرات محیط زیستی بیش از ۴٠٠ عنوان پروژه جدید شهرداری تهران

رییس اداره ارزیابی شاخص ها و استانداردهای اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار گفت: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.