محیط زیست

رکورد جدید انباشت ذرات دی‌اکسید کربن در اتمسفر

سازمان هواشناسی جهانی از رکوردی جدید در ارتباط با آلاینده‌ها و از جمله تجمع ذرات دی‌اکسید کربن در فضا سخن گفته است. بر اساس بولتن گازهای گلخانه‌ای این موسسه چنین میزانی از گاز کربنیک در اتمسفر بی‌سابقه بوده است.

در سال ۲۰۱۹ میزان تجمع دی‌اکسید کربن در اتمسفر رکورد جدیدی به جای گذاشت. گفته می‌شود که از زمان صعنتی شدن جهان تا سال ۲۰۱۹ میلادی هیچ‌گاه میزان دی‌اکسید کربن در اتمسفر به چنین حدی نبوده است.

سازمان هواشناسی جهانی گزارش سالانه خود را منتشر کرده است. در این گزارش که همه ساله با عنوان “بولتن گازهای گلخانه‌ای” منتشر می‌شود، آمده است که میزان دی‌اکسید کربن در اتمسفر در سال ۲۰۱۹ از مرز ۴۱۰ “پی‌پی‌ام” عبور کرده است.

واحد “پی‌پی‌ام” به معنای محاسبه بر اساس یک میلیون واحد است. این به این معنا است که میزان دی‌اکسید کربن موجود در فضا در سال گذشته میلادی به میزان ۴۱۰ واحد در یک میلیون واحد ذرات هوا رسیده است.

برای نخستین بار در سال ۲۰۱۵ میزان دی‌اکسید کربن از مرز ۴۰۰ پی‌پی‌ام عبور کرده بود. پس از آن، میزان گاز کربنیک موجود در اتمسفر روندی صعودی داشته است.

گزارش سازمان هواشناسی جهانی گمانه‌زنی درباره تاثیر محدودیت‌های ناشی از پاندمی کرونا در کاهش دی‌اکسید کربن در اتمسفر را واقعی ارزیابی نمی‌کند.

به باور کارشناسان این موسسه، در سال ۲۰۲۰ گرچه تولید دی‌اکسید کربن در روزهایی که جهان به علت پاندمی کرونا با محدودیت‌های گسترده‌ای روبه‌رو بود، کاهش یافته است، اما این  کاهش در کل سال کمتر از ۲۵ صدم پی‌پی‌ام خواهد بود و چنین امری به معنای بهبود قابل ملاحظه هوا نیست./منبع : دویچه وله

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا