محیط زیست

تاثیر کرونا بر محیط‌زیست هزینه‌بر است

استاد دانشکده منابع طبیعی و علوم دریایی تربیت مدرس گفت: کرونا سبب آلودگی محیط زیست شده و جبران این اتفاق هزینه‌بر است.

پروفسور عباس اسماعیلی‌ ساری  در باره تاثیر شیوع کرونا بر محیط زیست اظهار داشت: شیوع این بیماری با کاهش حمل ونقل عمومی و فعالیت کارخانه‌های صنعتی و… سبب کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای، گوگرددی‌اکسید و بالتبع کاهش گرمایش جهانی شد.

وی افزود: مقابله بشر با کرونا که با استفاده از ماسک، لباس گان پزشکی، مواد ضدعفونی کننده والکل همراه شد، باعث شیوع روزانه صدها میلیون آلودگی شیمیایی در شهرها شد که گاها به جهت بی‌توجهی شهروندان در سطح شهر نیز پخش شده و آلودگی محیط زیست را افزایش ‌داده است.

اسماعیلی ساری تصریح کرد: این آلودگی که با تخریب محیط زیست، بی‌شک هزینه‌بر است، می‌تواند بر جانداران و آبزیان نیز اثر گذارد که طبیعتا با توجه به پایداری هر محیط، مقاومت جانداران و نوع مواد مصرف‌کننده متغیر خواهد بود.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: افزایش استفاده از بعضی مواد ضدعفونی کننده همچون الکل که در هوا پخش می‌شود نیز می‌تواند با ورود به سیستم بدن، سبب بروز برخی مشکلات تنفسی برای بشر شود.

وی ادامه داد: این مواد همچنین به عنوان محلول در آب، گاه بر آب‌های سطحی و زیرزمینی تاثیر گذاشته و براساس ترکیابت ماده و ویژگی‌های کمی وکیفی آبزیان و… را تحت تاثیر قرار دهد.

اسماعیلی ساری افزود: ویروس کرونا اما همانند دیگر جانداران، ویروس‌ها و… به منظور بقا و ماندگاری باید با محیط زیست سازگار شود که این سازگاری نیز با توجه به شرایط اقلیمی، آب وهوا و همچنین مواجهه بشر با آن تغییر می‌کند.

وی تصریح کرد: تبعات زیست محیطی این ویروس اما با شماری از آثار مثبت اجتماعی، فرهنگی و بهداشت وسلامت همراه بود. گسترش فضای مجازی برای تبادل اطلاعات به ویژه جهت برگزاری کنفرانس‌های علمی خارج از کشور سبب کاهش هزینه، آمد و شد و اتلاف زمان شد که می‌تواند در سال‌های آتی نیز به عنوان یکی از مهمترین دستاوردهای این رویداد ادامه یابد.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ ( فوریه ۲۰۲۰)  بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تایید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۵۵ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده اند. ایران از نظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، انگلیس، ایتالیا، فرانسه و اسپانیا بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم بیماری کووید۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می شوند.

شمار تلفات ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایران به ۴۲ هزار و ۹۴۱ نفر رسیده است./منبع : ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا