انرژی‌های پاک

۸ نیروگاه تجدیدپذیر در ۶ استان به بهره‌برداری می‌رسد

 مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) گفت: هشت نیروگاه شامل پنج نیروگاه خورشیدی، ۲ نیروگاه برق‌آبی کوچک و یک نیروگاه بازیافت تلفات حرارتی تا پایان آذرماه به نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشور اضافه خواهد شد.

به‌گزارش وزارت نیرو، «علی شب‌نورد» افزود: این نیروگاه‌ها که در مناطق دارای پتانسیل بالا توسعه یافته‌اند، با مجموع ظرفیت ۵.۳ مگاوات وارد مدار بهره‌برداری خواهند شد.

وی گفت: در ادامه روند توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی و همسو با پویش #هرهفته_الف_ب_ایران در آذرماه امسال در استان‌های گیلان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، لرستان، فارس و خوزستان شاهد بهره‌برداری از نیروگاه‌های تجدیدپذیر خواهیم بود.
شب نورد ادامه داد: با هدف پایش پیشرفت پروژه‌های نیروگاه‌های تجدیدپذیر، پنج نیروگاه خورشیدی به مجموع ظرفیت ۲.۵ مگاوات، ۲ نیروگاه برق‌آبی به ظرفیت ۱.۳ مگاوات و یک نیروگاه بازیافت تلفات حرارتی به ظرفیت ۱.۵ مگاوات با اتمام مراحل ساخت، فرایند اتصال به شبکه سراسری برق شبکه را تکمیل کرده و آماده بهره‌برداری هستند.
مدیرکل دفتر نظارت، تعیین صلاحیت و کنترل پروژه ساتبا گفت: در توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک باوجود مشکلات موجود در سرمایه‌گذاری و فرایند ساخت این نوع از نیروگاه‌ها همچنان نیروگاه‌های خورشیدی خانگی محدود به ظرفیت انشعاب (کیلو واتی) مورد استقبال بخش مردمی بوده و در ۲ ماه اخیر ۲۵۰ سامانه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع ظرفیت ۳.۵ مگاوات راه‌اندازی شده‌ است.
وی ادامه‌داد: اکنون بیش از چهار هزار و ۵۰۰ سامانه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب به ظرفیت تجمعی بیش از ۵۳ مگاوات در همه استان‌های کشور اجرا شده است.

ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران در مهرماه به رقم ۸۳۸.۱۹ مگاوات رسید که در این بین انرژی خورشیدی با ۴۰۵.۵۶ مگاوات انرژی تولیدی سهمی ۴۸ درصدی از کل را به خود اختصاص داد.

نیروگاه‌های بادی نیز با ۳۰۲.۸۲ مگاوات انرژی تولیدی و با سهمی ۳۶ درصدی، در جایگاه دوم از ظرفیت کلی نیروگاه‌های تجدیدپذیر قرار گرفت.

نیروگاه‌های برق‌آبی کوچک نیز در مهرماه امسال با تولید ۱۰۵.۶۵ مگاوات، سهمی ۱۳ درصدی از مجموع ظرفیت نیروگاه‌های تجدیدپذیر کشورمان را به خود اختصاص داده است.

بازیافت تلفات حرارتی با تولید ۱۳.۶ مگاوات دو درصد سهم از مجموع کل را دارد و نیز نیروگاه‌های زیست‌توده با تولید ۱۰.۵۶ مگاوات، یک درصد سهم نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر و بهره وری برق را از آن خود کرده است./منبع : ایرنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا