محیط زیست

تولید شیشه‌های ضد حریق که با محیط زیست سازگار هستند

پژوهشگران آلمانی در بررسی جدید خود، به تولید شیشه‌ای پرداخته‌اند که در ساخت آن از مواد سمی و سرطان‌زا استفاده نمی‌شود و با محیط زیست سازگار است.

و به نقل از نیواطلس، اگرچه در حال حاضر پنجره‌های مقاوم در برابر آتش وجود دارند اما این پنجره‌ها حاوی نوعی ژل سرطان‌زا هستند که علاوه بر ایجاد بیماری، ضایعات زیادی را نیز به همراه دارد. پژوهشگران “موسسه فراونهوفر”(Fraunhofer Institute) آلمان، راه حل جدیدی ارائه داده‌اند که عملکرد همین پنجره‌ها را دارد اما بسیار ایمن‌تر است و ضایعات کمتری تولید می‌کند.

این پنجره‌ها معمولا از دو صفحه شیشه‌ای تشکیل می‌شوند که یک لایه شفاف از هیدروژل مبتنی بر “آکریل‌آمید”(Acrylamide) در میان آنها قرار گرفته است.

هنگامی که شیشه رو به آتش تا حد خرد شدن گرم شود، ژل در معرض شعله‌های آتش قرار می‌گیرد. با به جوش آمدن آب درون هیدروژل، دمای صفحه زیرین به واسطه اثر خنک‌کننده تبخیری کاهش می‌یابد. نهایتا ژل به لایه ضخیمی از نمک عایق حرارت روی لایه دوم تبدیل می‌شود و از آن بیشتر محافظت می‌کند.

این گروه پژوهشی برای یافتن یک جایگزین بی‌ضرر، مواد زیادی را آزمایش کردند. آنها پس از حدود ۶۰ بار شکست خوردن دریافتند که یک ترکیب پایه‌ای کمتر شناخته شده می‌تواند برای این کار مناسب باشد.

ماده مورد استفاده پژوهشگران، سرطان‌زا و خطرناک نیست و می‌تواند تا دو ساعت در معرض دمای بیش از ۱۰۰۰ درجه سلسیوس قرار بگیرد.

این روش جدید اکنون در خط تولید برای ساخت درهای شیشه‌ای ضد حریق مورد استفاده قرار دارد./منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا