محیط زیست در صنعت و معدن

واکنش محیط زیست به اعتراض شورای شهر تهران به راه اندازی فاز ۶ کارخانه سیمان

درپی انتقاد رئیس کمیته میراث شورای شهر تهران از راه‌اندازی مجدد واحد شش کارخانه سیمان تهران همزمان با فصل سرما و افزایش غلظت آلاینده ها رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری گفت: این واحد فعال و از گذشته مجوزهای لازم را برای فعالیت دریافت کرده بود اما به‌دلیل انتشار آلایندگی، فعالیت آن به‌صورت موقت متوقف شده بود. اکنون خروجی دودکش این کارخانه از استانداردهای مورد تایید محیط زیست برخوردار است.

زهره عبادتی  با اشاره به توقف دو ساله واحد ۶ فعالیت کارخانه سیمان تهران اظهارکرد: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری با پیگیری‌ها، شکایت‌ها و اخطاریه‌هایی فعالیت واحد ۶ این کارخانه را به‌علت قدیمی بودن و مشکلات در سیستم فیلتراسیون آن به مدت شش ماه متوقف کرد تا این واحد در جهت بهینه‌سازی سیستم فیلتراسیون جدید اقدامات لازم را انجام دهد البته کارخانه سیمان تهران تا دو سال فعالیت واحد شش را متوقف نگه داشت تا سیستم‌های فیلتراسیون جدید را نصب کند.

وی تاکید کرد: زمانی‌که فعالیت‌ها و خروجی دودکش هر واحد صنعتی در چارچوب استانداردهای محیط زیست باشد، فعالیت آن واحد در هر زمان یا فصلی از سال مشکلی ایجاد نمی‌کند البته در صورت تخطی واحدها و کارخانه‌ها از چارچوب‌های استاندارد محیط زیست و در شرایط اضطرار آلودگی هوا براساس تشخیص کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوا مبنی بر لزوم توقف فعالیت واحدهای مختلف از فعالیت تمام واحدهای آلاینده جلوگیری می‌شود.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری درباره برنامه‌های گشت و پایش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ری از واحدها و کارخانه‌های صنعتی گفت: با توجه به وسعت زیاد شهرستان ری و برخورداری آن از بافتی تقریبا صنعتی، کارخانه‌های مختلفی از جمله پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های سیمان، شن و ماسه و صنایع نفتی در این شهرستان استقرار دارند. با این حال گشت و پایش و نظارت‌ بر واحدهای صنعتی به‌صورت روزانه انجام می‌شود به‌ویژه در شرایطی که آلودگی هوا و وارونگی دما اتفاق می‌افتد و پایش‌های شبانه‌روزی افزایش پیدا می‌کند. درپی این گشت و پایش‌ها اگر واحدی خارج از چارچوب استاندارد محیط زیست فعالیتی داشته باشد با آن واحد برخوردهای لازم صورت خواهد گرفت.

عبادتی در پایان خاطرنشان کرد: دودکش‌های تعدادی از صنایع بزرگ شهرستان ری به سیستم پایش هوشمند لحظه‌ای مجهز شده‌اند و ما می‌توانیم به صورت شبانه روزی خروجی دودکش این واحدها را از طریق اینترنت نظارت و کنترل کنیم. کارخانه سیمان تهران نیز یکی از واحدهایی است که خروجی دودکش آن به سیستم هوشمند پایش لحظه‌ای مجهز است./منبع : ایسنا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا